۹۵درصد داروی بازار ایران تولید بومی است

۹۵درصد داروی بازار ایران تولید بومی است

 

اخبار دارو به نقل از “سلامت نیوز”، رئیس فراکسیون غذاودارو و عضو کمیسیون بهداشت مجلس درباره تولید و واردات دارو در ایران توضیحاتی ارائه کرد.

همایون هاشمی در تایید اظهارنظر سخنگوی سازمان غذا و دارو مبنی بر اینکه در ایران داروی چینی نداریم، گفت:

قطعا در روند واردات دارو که از کانال‌های رسمی و قانونی و بر اساس ثبت سازمان غذا و دارو صورت می‌پذیرد، هیچ نوع دارویی را سراغ ندارم که از چین وارد شده باشد، چرا که ۹۵ درصد داروهای موجود در بازار در ایران ساخته می‌شوند و ۵ درصد مابقی هم عمدتا از اروپا وارد می‌شود.


بیشتر بدانید:لیست داروها و کاربرد آنها – بخش سوم


نماینده مردم میاندوآب، شاهین دژ و تکاب درمجلس شورای اسلامی، با تاکید بر اینکه چین کشور بزرگی است که صنعت دارویی خاص خود را دارد، به خانه ملت گفت:

البته کشورهای چین و هند همان‌طور که بخش عمده‌ای از مواد اولیه مورد نیاز برای ساخت دارو کشورهای متعددی را در دنیا تامین می‌کنند و برای ایران نیز مواد اولیه می‌فرستند.

هاشمی یادآورشد:

شاید در برخی موارد سوءتفاهم‌هایی ایجاد شده باشد، اما این امری قطعی است که در ایران روند واردات دارو کاملا منسجم و علمی بوده و با دقت بالا و به صورت کاملا سختگیرانه انجام می‌شود، هر چند برای واردات سایر اقلام دارویی از چین نیز منعی وجود نداشته و این احتمال وجود دارد که برخی داروها که پایه گیاهی دارند از چین وارد کشور شوند.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد:

اگر داروخانه‌ای اقدام به عرضه داروی چینی کرد باید موارد به سازمان غذا و دارو یا فراکسیون غذا و دارو مجلس گزارش شود تا پیگیری‌های لازم را انجام دهیم، چرا که تاکنون در این مورد هیچ گزارشی ارائه نشده است.

هاشمی؛ واردات هر نوع داروی چینی به کشور را تکذیب کرده و به این مهم اشاره کرد که ۹۵ درصد داروهای موجود در بازار در ایران ساخته می‌شوند و ۵ درصد مابقی هم عمدتاً از اروپا وارد می‌شود.

منبع

Summary
Review Date
Author Rating
51star1star1star1star1star