۱.۵ میلیون‌ گلستانی دارای پرونده الکترونیکی سلامت شدند

۱.۵ میلیون‌ گلستانی دارای پرونده الکترونیکی سلامت شدند

اخبار سلامت به نقل از “خبرگزاری تسنیم” ، عبدالرضا فاضل ظهر امروز در نخستین مجمع سلامت در مراوه تپه اظهار داشت:

متاسفانه مرگ و میر در زنان باردار, خودسوزی و خودکشی در زنان بالا است و فرهنگ‌سازی توسط ائمه جمعه و بزرگان قوم نیاز است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گلستان تصریح کرد:

مرگ و میر از حوزه بیماری‌های عفونی به سمت بیماری‌های غیرعفونی مانند سکته‌های مغزی و قلبی و عروقی شایع شده و در سال گذشته ۴ هزار نفر بر اثر بیماری‌های قلبی و عروقی فوت کردند که به صورت میانگین هر ۲ ساعت بر اثر این بیماری فوت شدند.

وی یادآور شد:

یک‌هزار و ۲۰۰ مرگ ناشی از سرطان در گلستان در سال گذشته گزارش شده که مهم‌ترین عامل آن سیگار و اعتیاد است و شایع‌ترین سرطان‌ها در اقوام ترکمن, سرطان مری بوده که ناشی از مصرف چای داغ است.

فاضل تاکید کرد:

از جمعیت یک میلیون و ۹۰۰ هزار نفری گلستان, یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفر دارای پرونده الکترونیکی سلامت شدند  که در حوزه سلامت کار بسیار خوبی انجام شده است.

وی گفت:

۲۵ درصد از فعالیت های حوزه سلامت مربوط به دانشگاه است و ۷۵ درصد باید با مشارکت‌های سمن‌ها, مردم و دیگر ارگان‌های مربوطه انجام گیرد و سلامت باید به سمت اجتماعی شدن پیش رود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گلستان خاطر نشان کرد:

در سال گذشته ۱۶ هزار مرگ و میر ناشی از تصادفات در گلستان اتفاق افتاده که بیشترین آمار مرگ و میر در حوزه تصادفات مربوط به راکبان موتور و عدم رعایت نکات ایمنی در حین رانندگی است.

اسماعیل تاجی فرماندار شهرستان مراوه‌تپه هم در این جلسه اظهار داشت:

نخستین مجمع سلامت با هدف اجتماعی شدن مسائل  سلامت در شهرستان تشکیل شد تا با ایجاد احساس مسئولیت همه افراد در سلامت در این امر تلاش کنیم.

وی افزود:

متاسفانه مشارکت مردم در شهرستان مراوه تپه ضعیف است و ما در این شهرستان حتی یک سمن در حال فعالیت نداریم و آمادگی حمایت از تشکل مردم نهاد و یا سمن‌هایی برای فعالیت در حوزه سلامت را داریم.

منبع

Summary
Review Date
Author Rating
51star1star1star1star1star