در وزارت بهداشت صورت گرفت؛

امضای تفاهم‌نامه‌ای برای گسترش همکاری‌های پژوهشی در نظام سلامت

در وزارت بهداشت صورت گرفت؛  امضای تفاهم‌نامه‌ای برای گسترش همکاری‌های پژوهشی در نظام سلامت

اخبار سلامت به نقل از ایسنا:

تفاهم‌نامه مشترک همکاری بین معاونت‌های «بهداشت» و «تحقیقات و فناوری» وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی صیح امروز در دفتر معاونت بهداشت به امضای دکتر سیاری و دکتر ملک‌زاده رسید.

این تفاهم‌نامه در راستای تقویت برنامه‌های تحقیقاتی و پژوهشی دو معاونت «بهداشت» و «تحقیقات و فناوری» و در پی تشکیل کمیته مشترک تحقیقات کاربردی در سال ۹۵ بین دو معاونت به امضا رسید.


بیشتر بدانید : بهترین پودر ماشین لباسشویی کدام است ؟


دکتر سیاری، معاون بهداشت وزیر بهداشت در این مراسم گفت: معاونت بهداشت ۱۵ برنامه و ۱۰ پروژه کلان بهداشتی در طرح تحول بهداشت اجرا کرده است که دهمین پروژه «همکاری با مراکز تحقیقاتی در جهت اجرای پژوهش‌های کاربردی» در حوزه بهداشت است.

دکتر سیاری افزود: امیدواریم با انعقاد این تفاهم‌نامه این پروژه به نحو مطلوب اجرایی شده و باعث پیشرفت برنامه‌های پژوهشی حوزه بهداشت شود.

دکتر ملک‌زاده، معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت نیز با اشاره به اهمیت پژوهش در بخش بهداشت، گفت: برنامه‌های کلان بهداشتی همچون برنامه ملی “ایراپن” را می‌توان در قالب تحقیقات کاربردی به نحو مطلوب‌تری انجام داد.

دکتر ملک‌زاده گفت: هم‌اکنون نیز ۵۰ درصد برنامه‌های پژوهشی همچون “کوهورت‌ها” را کارکنان بخش بهداشت انجام می‌دهند.

دکتر تبریزی، رییس مرکز مدیریت شبکه وزارت بهداشت نیز در این مراسم با اشاره به تشکیل کمیته تحقیقات کاربردی در حوزه بهداشت که از سال ۹۵ به ریاست دکتر ملک‌زاده معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تشکیل شده است، گفت: این کمیته با اهداف مشخص برای پیشبرد برنامه‌های پژوهشی در حوزه بهداشت تشکیل شد.

دکتر تبریزی افزود: طی این مدت ۱۰ منطقه آمایشی تعیین و کل مراکز تحقیقاتی بهداشتی در کشور مشخص شدند.

وی تصریح کرد: برنامه‌های توانمندسازی برای تیم‌های آموزشی در کلان مناطق کشور بر اساس زیرساخت‌هایی که طی سه سال گذشته در حوزه بهداشت کشور به وجود آمده است، از برنامه‌های این کمیته بوده است.

وی گفت: این زیرساخت‌ها به ما کمک می‌کند که برنامه‌های پژوهشی خود را در قالب “کوهورت‌ها” و برنامه‌های دیگر تحقیقاتی انجام دهیم.

بر اساس اعلام وبدا، در مقدمه این تفاهم‌نامه آمده است: «با توجه به اهمیت برنامه مدیریت پژوهش‌های کاربردی حوزه با رویکرد تقویت تولید و بکارگیری شواهد علمی در برنامه‌ریزی‌ها و مدیریت نظام سلامت و در راستای پروژه پشتیبان همکاری با مراکز تحقیقات حوزه سلامت از برنامه‌های تحول بخش بهداشت به منظور گسترش همکاری‌های پژوهشی در نظام سلامت “برنامه تقویت و توسعه تحقیقات نظام سلامت (Health System Research) طی تفاهم‌نامه مشترک بین معاونت‌های بهداشت و تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی منعقد می‌شود. با امضای این تفاهم‌نامه طرفین حد اعلای تلاش خود را در جهت توسعه تحقیقات نظام سلامت و ارتقای سلامت جامعه از طریق بهبود کیفیت خدمات بهداشتی مبذول می‌نمایند».

منبع

Summary
Review Date
Reviewed Item
امتیاز
Author Rating
51star1star1star1star1star