کمبود دارو در داروخانه‌های استان مشاهده نمی‌شود

کمبود دارو در داروخانه‌های استان مشاهده نمی‌شود

اخبار دارو به نقل از “خبرگزاری ایسنا”، مدیر امور دارویی معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان اظهار کرد:

کمبود دارو در سطح داروخانه‌های استان مشاهده نمی‌شود .

 جواد میانداری در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه وضعیت دارو در سراسر کشور با وضعیت نامناسبی رو به رو است، گفت:

این در صورتی است که دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان در این زمینه وضعیت مطلوبی دارد و کمبود دارو در سطح داروخانه‌های استان مشاهده نمی‌شود .

وی ادامه داد:

افزایش قیمت داروها به صورت غیر منطقی نیست و این افزایش قیمت، سالیان سال به صورت منطقی وجود داشته است و متناسب با نرخ تورم به میزان ۵ درصد وجود داشته است .

این مسئول خاطرنشان کرد:

قیمت دارو در سطح کشور به صورت غیرمنطقی افزایش نداشته است اما برخی از داروهای وارداتی افزایش ۳۰ درصدی داشته است، در حالی‌ که داروهای ایرانی همان ۵ درصد تورم سابق را داشته‌اند .

رییس اداره نظارت بر داروی دانشگاه علوم‌پزشکی استان زنجان با اشاره به اینکه نباید خود را در مورد کیفیت داروهای ایرانی فریب بدهیم، افزود:

برخی از داروهای خارجی از نمونه‌های ایرانی بهتر است اما قریب بر ۶۰ درصد داروهای ایرانی از کیفیت خوبی برخوردار هستند .

میانداری افزود:

بحث قیمت‌گذاری در مواردی می‌تواند باعث محدودیت تولید کننده دارو باشد و این در مواردی باعث کاهش کیفیت دارو می‌شود؛ چراکه تولید کننده باید قیمت تمام شده دارو را متناسب با قیمت گذاشته شده بر روی دارو هماهنگ کند .

این مسئول با اشاره به اینکه بدهی بیمه‌ها همچنان به داروخانه‌ها ادامه دارد، خاطرنشان کرد:

بدهی بیمه‌ها به داروخانه‌های خصوصی کاهش یافته و این میزان را به چهار تا پنج ماه رسانده است ولی در بخش‌های دولتی همچنان این بدهی ادامه دارد و در برخی موارد این بدهی به بالای یک سال می‌رسد .

وی اظهار کرد:

مصرف دارو در کشور به مراتب بالا است و در برخی موارد حتی تجویز پزشک هم درست نیست و پایین بودن قیمت دارو در این زمینه نیز بی‌تاثیر نیست.

منبع

Summary
Review Date
Author Rating
51star1star1star1star1star