کشف کالای قاچاق به ارزش ۸۴ میلیارد تومان در آذربایجان‌غربی

 

کشف کالای قاچاق به ارزش 84 میلیارد تومان در آذربایجان‌غربی

اخبار آرایشی  و بهداشتی به نقل از ایسنا:

معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استاندار آذربایجان‌غربی گفت: ۸۴ میلیارد تومان قاچاق کالا در سال جاری در استان کشف شده است.

به گزارش ایسنا،«علیرضا رادفر» در نشست خبری ظهر امروز که در سالن جلسات استانداری آذربایجان‌غربی برگزار شد افزود: در سه ماهه نخست سال جاری ۲ میلیون و ۷۶۷ هزار و ۳۵۴ قلم انواع دارو، ۳۶ میلیون و ۲۸۲ هزار و ۷۳۰ نخ سیگار، ۱۱۲ هزار و ۹۵۴ بطری مشروبات، ۳۱ هزار متر پارچه، ۴۳ هزارو ۱۳۸ عدد اقلام آرایشی و بهداشتی و ۲۰۶ هزار لیتر فرآورده سوختی در آذربایجان‌غربی کشف شده که ارزش ریالی کالاهای قاچاق مکشوفه بالغ بر ۸۴ میلیارد تومان است.

وی با بیان این‌که طی ۴ سال گذشته شاهد کاهش ۵۰ درصدی حجم قاچاق کالا در کشورهستیم، تصریح کرد: در سال ۹۲، میزان قاچاق کالا در کشور  ۲۵ میلیارد دلار بوده که این میزان در سال گذشته به ۱۲٫۶ میلیارد دلار کاهش یافته است.


بیشتر بدانید: تعرفه تبلیغات در وب سایت اخبار صنایع آرایشی،بهداشتی و دارویی


 

رادفر میزان درآمد گمرکی کشور را در سال ۹۲، ۸ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان دانست و گفت: پارسال، میزان درآمد از گمرکات کشور به ۴۴ هزار میلیارد تومان رسیده است.

معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استاندار آذربایجان‌غربی با اشاره به ۴ رویکرد دولت تدبیر و امید در مبارزه با قاچاق کالا و ارز در کشور افزود: پیشگیری مبنی بر اصلاح رویه در گمرکات، تشدید مقابله، رهگیری سیستماتیک کالاها و مدیریت تقاضا با اصلاح سبک زندگی و ممانعت از بازگشت کالاها  مبارزه با قاچاق کالا در دستور کار دولت قرار دارد.

وی با اشاره به الکترونیکی کردن گمرکات تصریح کرد: سامانه جامع یکپارچه امور گمرکی به طور کامل عملیاتی شده و به‌واسطه این اقدام کنترل سیستماتیک فعال شده است.

رادفر با بیان این‌که ۹ سامانه در کشور برای مبارزه با قاچاق کالا و ارز درحال عملیاتی شدن هستند، افزود: سامانه‌های جامع یکپارچه‌سازی امور گمرکی، سامانه نظارت بر فرآیند تجارت، سامانه اعتبارسنجی و رتبه‌بندی اعتباری، پرتال ارزی، سامانه حمل و نقل، سامانه شناسنامه‌دار کردن کالا، سامانه جامع پرونده قاچاق کالا،پایگاه اطلاعات محکومین قاچاق کالا و ارز در روند کنترل و پیشگیری قاچاق در کشور نقش بسزایی ایفا خواهند کرد.

معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استاندار آذربایجان‌غربی گفت: میزان واردات به کشور از مبادی رسمی ۱۸ درصد کاهش یافته است.

وی با اشاره به میانگین مصرف فرآورده‌های سوختی از جمله نفت و بنزین و گاز مایع اظهار کرد: در سال ۹۲ حدود ۲۴۷ میلیون لیتر بوده که در سال گذشته این میزان به ۱۷۶ میلیون لیتر رسیده است.

رادفر با بیان این‌که ارزش قاچاق سوخت در سال ۹۲، ۷ میلیارد دلار بوده است، افزود: با اقدامات مدیریت مصرف و رصد فرآورده‌های نفتی میزان ارزش ریالی قاچاق سوخت در سال گذشته کمتر از ۶۰۰ میلیون دلار گزارش شده است.

جانشین رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز آذربایجان‌غربی گفت: در سال گذشته ۲۸ باند قاچاق کالا و ارز در استان متلاشی شده که نسبت به سال گذشته ۱۷ درصد افزایش در شناسایی و متلاشی کردن این باندها گزارش شده است.

وی افزود: سال گذشته، ۲۰۱ فقره انبار دپوی کالای قاچاق در آذربایجان غربی شناسایی شده که ۲۴ درصد افزایش در این حوزه وجود دارد.

رادفر با بیان این‌که در دستگیری متهمین قاچاق کالا و ارز ۱۶٫۵ درصد افزایش را در استان شاهد هستیم، اظهار کرد: از ۷۴۹ پرونده ارجاعی به تعزیرات حکومتی استان، در سال گذشته۷۳۱ مورد مختومه شده است.

جانشین رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز آذربایجان‌غربی با بیان این‌که در سال ۹۵، در ۵ مرحله عملیات امحا انواع کالاهای قاچاق از جمله دارو، البسه و لولزم ارایشی انجام شده است، تصریح کرد: ۳۴ میلیون و ۸۸۱ هزار نخ کالای دخانی به ارزش ریالی یک میلیارد تومان امحا شده است.

وی ادامه داد: در سال گذشته ۸۰ درصد افزایش در کشف دخانیات، افزایش ۱۳۵ درصدی کشف قاچاق سوخت، افزایش ۳۶ درصدی در ماهواره، افزایش ۳۳ درصدی کشف البسه و افزایش ۵۲ درصدی در کشف دارو در مقایسه با سال ۹۴ در استان گزارش شده است.

معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استاندار آذربایجان‌غربی با اشاره به سیاست‌های ابلاغی به دستگاه‌های ذی‌ربط استانی در جهت ساماندهی و کاهش شکل‌گیری قاچاق در مناطق آزاد و مبادی مرزی افزود: نظارت بر ورورد کالاهای مسافر، پیگیری و ساماندهی پایانه مرزی، ساماندهی معابر کولبری، مدیریت و توزیع و نظارت سیستماتیک بر انبارهای عرضه مواد سوختی، ساماندهی فرآیند صادرات و واردات مواد نفتی، پیشگیری و مقابله با قاچاق صنایع نساجی و کالاهای سلامت‌محور از سیاست‌های ابلاغی دولت در راستای کاهش قاچاق در کشور و استان‌هاست.

رادفر با بیان این‌که در سال گذشته ۳۱۲۱ عدد دستگاه گوشی موبایل قاچاق کشف شده است، اظهار امیدواری کرد که به‌زودی با عملیاتی شدن رجیستری توسط وزارت ارتباطات و غیر فعال شدن گوشی‌های قاچاق وارداتی به کشور در کاهش این اقلام قاچاق که عمدتاً از مبادی جنوب کشور وارد می‌شوند گامی بزرگ برداشته شود.

منبع

Summary
Review Date
Reviewed Item
امتیاز