والسارتانِ چینی از اروپا هم جمع‌آوری می‌شود

والسارتانِ چینی از اروپا هم جمع‌آوری می‌شود

اخبار دارو به نقل از “خبرگزاری ایسنا”، پس انتشار خبر جمع‌آوری داروی فشارخون والسارتان (والزارتان) از چندین کشور به دلیل احتمال سرطان‌زا بودن آن، آژانس دارویی اروپا (EMA) نیز روز جمعه فراخوانی برای جمع‌آوری این دارو از کشورهای اروپایی صادر کرده است.

 طبق اعلام آژانس دارویی اروپا داروی فشارخون والسارتان که توسط یک شرکت چینی تولید و به اروپا صادر می‌شود حاوی ماده شیمیایی N-نیتروزودی متیل آمین (NDMA) است که در دسته سرطان‌زاهای احتمالی طبقه بندی شده است.

طبق اعلام آژانس حفاظت از محیط زیست ایالات متحده، این ناخالصی نوعی ماده شیمیایی ارگانیک بوده که محصول جانبی تولید برخی آفت کش‌ها نیز هست و می‌تواند برای تولید سوخت مایع موشک هم به کار رود.

احتمالا این ناخالصی در پی برخی تغییرات در فرآیند تولید این دارو در این شرکت چینی از سال ۲۰۱۲ ایجاد شده است.

نزدیک به یک ماه پیش نیز سازمان غذا و داروی ایالات متحده دستور جمع‌آوری این دارو از سراسر آمریکا را که توسط یک شرکت چینی دیگر تولید شده بود صادر کرد.

پیش از آن ۲۲ کشور دیگر در سراسر جهان این دارو را جمع‌آوری کرده‌ بودند.

به گزارش اسپوتنیک، با این حال آژانس دارویی اروپا خطر داروی والسارتان را جدی ندانسته و از بیماران خواسته تا مصرف این دارو را بدون مشورت پزشک خود متوقف نکنند.

همچنین سازمان غذا و داروی ایالات متحده نیز اعلام کرده در صورتی که بیماران بیشترین دوز والسارتان (۳۲۰ میلی گرم) را هر روز و به مدت چهار سال دریافت کنند ممکن است با خطر سرطان‌زایی این دارو رو به رو شوند.

منبع

Summary
Review Date
Author Rating
51star1star1star1star1star