هزینه تبلیغات داروی خارجی از جیب مصرف کننده ایرانی پرداخت نشود

هزینه تبلیغات داروی خارجی

اخبار دارو به نقل از “خبرگزاری مهر”،  کیانوش جهانپور در خصوص بخشنامه جدید اداره کل دارو و مواد تحت کنترل این سازمان مبنی بر لزوم کاهش ۱۵ درصدی قیمت مندرج در پروفرم های داروهای وارداتی نسبت به آخرین CPT این داروها از سال ۲۰۱۸، افزود:

با مطالعات صورت گرفته در بازار دارویی دنیا و منطقه، این تخفیف به عنوان کف انتظارات موجود مطرح شده و در مواردی خاص امکان کاهش بیشتر قیمت از سوی تامین کنندگان اصلی نیز وجود دارد.

وی اظهار کرد:

بازار دارو با شرایط جدیدی روبروست و وضعیت اقتصادی و سیاسی و مالی کشور در عرصه بین الملل نیز لزوما به مثابه گذشته نیست و همه این موارد اقتضای شرایط جدیدی را خواهد داشت.

وی در ادامه افزود:

شرایط بازار دارویی ما با بسیاری از کشورها متفاوت هست، با احتساب هزینه تحقیق و توسعه و سودآوری منطقی هیچ تولیدکننده، تامین کننده و وارد کننده ای مشکلی نداریم، لکن هزینه برندینگ و مارکتینگ و ریسک عملا در بازار دارویی ایران بنا بر شرایط خاص آن ناچیز است و قاعدتا این هزینه را مصرف کننده ایرانی نباید بپردازد، این ادبیات برای بسیاری از شرکتهای برتر دارویی دنیا آشناست و قطعا ازین موضوع برای تداوم حضور در بازار دارویی ایران درک درستی خواهند داشت.

سرپرست روابط عمومی سازمان غذا و دارو همچنین در مورد شرکتهای واردکننده دارو افزود:

امروزه بازرگانی دارو صرفا نقش واسطه مالی و نقل و انتقال پول و کالا نیست، بازرگانی دارو نقش دوسویه ای در ایجاد تعامل مثبت و برد-برد بین تولیدکننده و مصرف کننده دارد و تنها نماینده یکسوی ماجرا نیست و انتظار از واردکنندگان باسابقه این هست که سطح تعامل و مذاکره خود را ارتقا دهند و رویکرد انفعالی نداشته باشند.

بازار ، بازار سیالی است و واردکننده فعال و موثر قطعا نقش مهمی در ایجاد درک متقابل بین تولید کننده و مصرف کننده خواهد داشت.

همچنین باید در نظر داشت که کشورها و شرکت‌هایی هم در اروپا و هم در قاره آسیا و آمریکا وارد حوزه تولید داروی با کیفیت شده اند که برای حضور در بازار دارویی ایران تلاش می کنند و مطالعات انجام شده نشان می دهد امکان تامین داروی با کیفیت از رقبای جدید با نرخ بمراتب مناسبتر و منطقی تر فراهم است و انتظار می رود این شرایط از سوی تولیدکنندگان سنتی بازار دارویی جهان لحاظ شود و قطعا از رصد آنها دور نمانده است.

وی در پایان اظهار داشت:

سیاست سازمان غذا و دارو بر اساس واقعیت های موجود مبتنی بر منطقی سازی قیمتها و نیز ارتقای تولید داخلی و تولید مشترک هست و به طور جد از حضور سرمایه گذاران و تولیدکنندگان خارجی مطرح بازار دارویی دنیا برای تولید مشترک و انتقال حداقل بخشی از زنجیره تولید به داخل کشور حمایت خواهد شد و در این زمینه شرایط فراهم است و با توجه به بازار چهار میلیارد دلاری دارویی ایران و بازار حداقل ۲۰ میلیارد دلاری بالقوه در ۱۶ کشور مجاور و موقعیت ویژه ایران در منطقه و تسهیلات و منابع در دسترس، این مهم قطعا برای همه اطراف موضوع مثبت و سازنده خواهد بود.

شرکت‌هایی کلید این حرکت را زده اند، تعدادی نیز در حال طی مراحل ابتدایی هستند و با توجه به تجارب و دانش فنی و بازرگانی این شرکتها و منابع انسانی و فیزیکی کشور، ایران می تواند هاب داروسازی و تولید فرآورده های آرایشی و بهداشتی در این حوزه جغرافیایی باشد.

منبع

Summary
Review Date
Author Rating
51star1star1star1star1star