نظارت بر بهداشت مناطق زلزله زده کرمانشاه تشدید می شود

نظارت بر بهداشت مناطق زلزله زده کرمانشاه تشدید می شود

اخبار بهداشتی به نقل از “ایران اکونومیست” ، به نقل از وزارت بهداشت؛ محسن فرهادی روز یکشنبه در خصوص نظارت بر بهداشت محیط در مناطق زلزله زده کرمانشاه اظهار داشت:
با توجه به فصل تابستان و آغاز گرما، نظارت بر بهداشت محیط و آب آشامیدنی در مناطق زلزله زده کرمانشاه تشدید می شود.
وی ادامه داد:
از زمان وقوع زلزله تاکنون، چند تیم بهداشت محیط با هدف پایش و ارزیابی مستمر بر بهداشت محیط به این مناطق، اعزام شده اند و با حضور بازرسان بهداشت محیط و همچنین تلاش های همکاران بهداشت محیط در استان کرمانشاه، مشکل آب آشامیدنی که یکی از پارامترهای اساسی بود، در این مناطق برطرف شد و به جز چند روستا، سایر مناطق و شهرستان ها از لحاظ تامین آب شرب، مشکلی ندارند.
فرهادی ادامه داد:
در برخی روستاها که هنوز در شبکه آبرسانی مشکل وجود دارد، تامین آب شرب، با استقرار تانکرهایی توسط شرکت آب و فاضلاب، جبران شده است.
معاون فنی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت در خصوص دفع فاضلاب در این مناطق تصریح کرد:
در بازدیدهایی که صورت گرفت، موضوع سرویس های بهداشتی و دفع فاضلاب بررسی شد و استانداری کرمانشاه مسئولیت رفع کمبودها و مشکلات در این حوزه را بر عهده گرفت.
وی یادآور شد:
با گرم شدن هوا، ازدیاد حشرات و جوندگان موذی به آسیب به سلامتی مردم منجر می شود که با همکاری وزارت جهاد کشاورزی، دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه و دانشگاه علوم پزشکی ایران، برای دفع حشرات و جانوران موذی، اقدامات کنترلی و طعمه گذاری ها انجام شده و در حال حاضر این موضوع تحت کنترل است و در آینده نیز در این زمینه مشکلی وجود نخواهد داشت.
فرهادی اضافه کرد:
در راستای کنترل حشرات و جوندگان موذی در مناطق زلزله زده، کمیته ای نیز در حوزه بیماری های واگیر معاونت بهداشت تشکیل شده که به طور مستقیم و مستمر بر این امر نظارت دارد تا سلامت مردم حفظ شده و آسیبی به آنها وارد نشود.
وی درخصوص آواربرداری نخاله های ساختمانی در این مناطق، گفت:
این موضوع یکی از دغدغه های حوزه بهداشت در مناطق زلزله زده محسوب می شود، زیرا تا زمانی که مقداری از نخاله های ساختمانی هنوز باقیمانده باشند، مأمن جانوران و جوندگان موذی مختلف خواهند بود.
معاون فنی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت درباره نظارت بر مواد غذایی تصریح کرد:
طبخ و تهیه غذا در این مناطق به شرایط عادی بازگشته و مردم تا حدودی از عهده تأمین و طبخ غذای مصرفی شان برمی آیند.
همچنین اغذیه فروشی ها و رستوران ها در این مناطق به فعالیت خود ادامه می دهند و طبق آخرین بازدید و گزارش بازرسان بهداشت محیط در زمینه سلامت مواد غذایی نیز، مشکلی وجود ندارد.
وی تاکید کرد:
از وزارت نیرو، سازمان مدیریت بحران و معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه درخواست کرده ایم که تا پایان فصل تابستان با هوشیاری بر استمرار اقدامات کنترلی تاکید داشته و نظارت کامل داشته باشند.
 زمین لرزه ۷٫۳ ریشتری ۲۱ آبان در ۱۱ کیلومتری بخش ازگله و ۳۲ کیلومتری شهرستان سرپل ذهاب در غرب کرمانشاه ۶۲۰ کشته و ۱۲ هزار و ۳۸۶ مصدوم داشت.
این زلزله به ۱۰ شهرستان و یک هزار و ۹۳۰ روستای استان کرمانشاه خسارت وارد کرد و براساس ارزیابی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی حدود ۱۰۰ هزار واحد مسکونی شهری و روستایی آسیب کلی و جزئی دیده اند.
Summary
Review Date
Author Rating
51star1star1star1star1star