در پژوهشگاه رویان بررسی شد

میزان تاثیر جنسیت فرزندان اول بر نتایج تشخیص جنسیت قبل از لانه‌گزینی

در پژوهشگاه رویان بررسی شد  میزان تاثیر جنسیت فرزندان اول بر نتایج تشخیص جنسیت قبل از لانه‌گزینی

اخبار سلامت به نقل از ایسنا:

تلاش محققان پژوهشگاه رویان برای تشخیص میزان تاثیر جنسیت فرزند یا فرزندان قبلی بر روی نتایج تشخیص جنسیت قبل از لانه‌گزینی (PGD) به نتیجه رسید. والدین همواره آرزو داشته‌اند که جنسیت فرزند خود را انتخاب کنند! با وجود توجهات در این زمینه، بررسی‌های علمی اندکی برای پاسخ به این سوال که چرا برخی خانواده‌ها نمی‌توانند به جنسیت مورد نظرشان دست‌یابند، انجام گرفته است.


بیشتر بدانید : بهترین پودر ماشین لباسشویی کدام است ؟


 

به همین دلیل، دکتر نصر اصفهانی، ثریا پناهی، دکتر گورابی، دکتر تولایی و همکارانشان در پژوهشگاه رویان، آزمایشی را طراحی کردند تا نشان دهند جنسیت فرزند یا فرزندان قبلی چه تأثیری بر روی نتایج تشخیص جنسیت قبل از لانه گزینی (PGD) دارد.

بدین منظور، ۲۱۸ مرد کاندیدای دریافت PGD مراجعه‌کننده به مرکز باروری و ناباروری اصفهان انتخاب و به دو گروه تقسیم شدند؛ مردانی که فرزند پسرشان فوت شده بود یا از ازدواج قبلی فرزند پسری داشتند (۷۰ نفر) و مردانی که تنها دارای فرزند دختر بودند (۱۴۷ نفر). جنین‌های پسر طبیعی به این دو گروه منتقل شد و نتایج آن مورد بررسی قرار گرفت.

نتایج این پژوهش که در مجله بین‌المللی به چاپ رسیده است، نشان می‌دهد، با وجود یکسان بودن کیفیت جنین‌های انتقال یافته، درصد لانه‌گزینی و حاملگی در گروهی که همسرشان قبلا صاحب فرزند پسر بودند، نسبت به گروهی که فقط صاحب فرزند دختر بودند، به طور معنی‌داری بالاتر است و احتمال سقط به طور معنی‌داری در این گروه کاهش می‌یابد.

بر اساس اعلام پژوهشگاه رویان، نتایج این پژوهش نشان می‌دهد اسپرم‌های حاوی کروموزوم Y در مردانی که قبلا صاحب فرزند پسر بوده‌اند، در مقایسه با مردانی که فاقد فرزند پسر بودند، توانایی تکوین بیشتری دارند.

این بدان معنی است که در زوج‌هایی که صاحب فرزند پسر نمی‌شوند، ممکن است کروموزم Y مرد سلامت کافی نداشته باشد، در این صورت حتی در صورت انجام PGD نیز این زوج‌ها صاحب فرزند پسر نخواهند شد.

منبع

Summary
Review Date
Reviewed Item
امتیاز
Author Rating
51star1star1star1star1star