مصرف بالای مسکن و آنتی بیوتیک در کشور

مصرف بالای مسکن و آنتی بیوتیک در کشور

اخبار دارو به نقل از “ایران اکونومیست” ، ایرج خسرونیا، رئیس جامعه پزشکان متخصص داخلی در ارتباط با مشکلات دارویی بیماران اظهار داشت:

۹۰ درصد داروهای اصلی که مردم مورد استفاده دارند، در بازار دارویی وجود دارد و در دسترس است و تنها بخشی از داروهای مرتبط با بیماری‌های خاص و د روهای نارسایی کلیه و سرطان‌ها کمتر در دسترس بوده که دلایل مختلفی دارد.

وی افزود:

متأسفانه برخی از شرکت‌های دارویی داروها را در گمرک نگه داشته تا بتوانند آن را گرانتر بفروشند همچنین با وزارت بهداشت بر سر موضوع قیمت‌ها اختلاف نظر داشته که این مسئله نیز سبب بروز مشکل شده است.

خسرونیا با اشاره به اینکه کمبود برخی از داروها در بعضی از مقاطع زمانی حتی در اروپا و آمریکا نیز به وقوع می‌پیوندد، گفت:

به طور کلی اکنون ۹۰ درصد داروهای مورد نیاز مردم در دسترس است.

رئیس جامعه پزشکان متخصص داخلی از مصرف زیاد برخی از داروها در کشور انتقاد کرد و بیان داشت:‌

آنتی‌بیوتیک و مسکن دو دارو پرمصرف در کشور بوده که واردات آن زیاد است و هزینه‌های زیادی برای نظام سلامت به همراه دارد.

وی بیان داشت:‌

سرانه مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها در کشور ما بیش از کشورهای آسیایی، اروپایی و آمریکایی بوده و از طرفی بسیاری از مردم خوددرمانی کرده و داروخانه‌ها نیز بعضی از داروها را بدون نسخه ارائه می‌دهند که این مسئله نیز سبب بروز مشکل است.

خسرونیا گفت:

بسیاری از پزشکان برای اینکه رضایت بیماران را جلب کنند داروی بیشتری تجویز کرده و شاید بتوان گفت که اگر داروهای موجود در خانه‌ها را جمع‌آوری کنیم، در هر استان می‌توانیم به اندازه کل داروهای ۱۰ داروخانه دارو داشته باشیم که البته بخش زیادی از داروهای موجود در خانه‌ها یا تاریخ گذشته یا غیرقابل استفاده است.

منبع

Summary
Review Date
Author Rating
51star1star1star1star1star