مرکز بهداشت کار در ساری راه‌اندازی شد

مرکز بهداشت کار در ساری راه‌اندازی شد

اخبار بهداشتی به نقل از”خبرگزاری تسنیم” ، ناصر وفایی‌نژاد امروز در جمع خبرنگاران هدف از راه اندازی این مرکز را ارتقای سطح بهداشتی، سلامت جسمی، روانی و اجتماعی شاغلان و پیشگیری از حوادث و بیماری‌های ناشی از کار و تطابق کار و محیط آن با کارکنان شاغل به منظور کاهش اثرات عوامل زیان آور محیط و ابزار کار بر آن ها دانست.

وی افزود:

با راه اندازی این مرکز فعالیت‌های طب کار و معاینات ادواری از جمله تشکیل پرونده پزشکی برای شاغلان و فعالیت‌های بهداشت حرفه ای تحت نظر کارشناس بهداشت حرفه ای شهرداری با حضور پزشک عمومی دوره دیده طب کار و در صورت نیاز شاغلان این شهرداری به اقدامات درمانی تکمیلی، به مراکز تخصصی ارجاع داده می شود.

وفایی نژاد با اشاره به اجرای طرح غربالگری بیماری‌های خاص ویژه کارکنان شهرداری،گفت:

همکارانی که دارای بیماری‌های خاص مانند دیابت و فشار خون هستند شناسایی و مراحل درمانی برای آن ها در دست اقدام است.

وی به ارائه خدمات در مرکز بهداشت کار شهرداری اشاره کرد و افزود:

روزانه پزشک و پرستار جهت ویزیت رایگان، تزریقات و سرم تراپی و واکسیناسیون شاغلان در بخش‌های مختلف شهرداری ساری در مرکز بهداشت کار حضور دارند و معاینات ادواری کارگران سالانه انجام می‌شود.

وفایی نژاد، شناسایی آلاینده‌های محیطی را از دیگر اقدامات این مرکز دانست و افزود:

شناسایی اماکن مخروبه و بررسی شکایات مردمی از اماکن پرسر و صدا و دارای آلودگی صوتی در دستور کار مرکز بهداشت کار شهرداری قرار دارد و بصورت مداوم صورت می‌گیرد.

وی به همکاری این مرکز با دانشگاه علوم پزشکی در طرح مبارزه با جوندگان اشاره کرد و گفت:

در اجرای این طرح با طعمه‌گذاری در نقاط آلوده مانند جوی‌ها و اماکن مخروبه و زمین‌های بدون حصار اقدام به جلوگیری از رشد و نمو جوندگان موزی مانند موش می شود.

رئیس مرکز بهداشت کار شهرداری ساری خاطرنشان کرد:

تجهیز جعبه کمک‌های اولیه، کلرسنجی آب آشامیدنی ساختمان شهرداری مرکزی، مناطق سه‌گانه و سازمان‌های تابعه و سایر ساختمانهای شهرداری از دیگر اقدامات مرکز بهداشت کار شهرداری است.

وفایی نژاد بیان داشت:

در راستای ایمن‌سازی و حفاظت فردی از کاربران دستگاه‌های مورد استفاده کارگران شهرداری، بازدیدهای مداوم از معدن دفن زباله، کارخانه آسفالت و انجام واکسیناسیون کارگران شاغل در این اماکن در دستور کار قرار گرفته و اجرایی می‌شود.

مسئول مرکز بهداشت کار شهرداری ساری خاطرنشان کرد:

بازدیدهای دوره ای و منظم جهت شناسایی عوامل زیان آور محیط کار از قبیل عوامل زیان آور فیزیکی، شیمیایی از سازمان‌های زیر مجموعه شهرداری توسط کارشناس بهداشت حرفه ای این مرکز انجام شده و نسبت به رفع نواقص موجود در زمینه ایمنی و بهداشت اقدامات لازم اجرایی می شود.

منبع

Summary
Review Date
Author Rating
51star1star1star1star1star