صنایع سلولزی بهداشتی؛ خودکفا در تولید، نگران از واردات

صنایع سلولزی بهداشتی؛ خودکفا در تولید، نگران از واردات

اخبار بهداشتی به نقل از “ایران اکونومیست”، تهران از ششم تا نهم اردیبهشت ماه میزبان بیست و پنجمین نمایشگاه بین المللی مواد شوینده، آرایشی، بهداشتی، سلولزی و ماشین آلات وابسته بود که با حضور شرکت های داخلی و خارجی برگزار شد؛ برپایی این نمایشگاه بهانه ای شد تا دیدگاه و خواسته های فعالان این صنعت در سال حمایت از کالای ایرانی مطرح شود.
انجمن صنایع سلولزی بهداشتی ایران ۲۲ سال سابقه فعالیت دارد که دستیابی به تولید مطلوب، برنامه ریزی برای مصرف کشور و جلوگیری از بروز مشکل در نیروهای مولد تولید، توزیع و مصرف را دنبال می کند، اما برخی از اعضای آن می گوید روند فعلی حمایت از تولید داخلی مناسب نیست.
فعالان تولیدی صنایع سلولزی بهداشتی ایران معتقدند این صنعت توان تولید چندین برابر نیاز داخل، با کیفیت و قیمت مناسب را داراست، اما اقبال عموم مردم به مصرف کالاهای مشابه خارجی که دستکم نیمی از بازار کشور را در اختیار دارد، نشان می دهد برای افزایش تمایل خرید کالاهای وطنی، نباید فرهنگ سازی فراموش شود.
«عباس خوشگرد» رئیس انجمن صنایع سلولزی بهداشتی ایران اظهار داشت:

تنگناهای اقتصادی در سال های اخیر و تحریم ها سبب شده تا نهادهای مختلف تصمیم گیر از جمله بانک ها، بیمه ها، تامین اجتماعی، استاندارد و مالیات با وضع مقرراتی بر سر تولید مانع تراشی کنند.
وی تصریح کرد:

برای نمونه نرخ سود ۲۰ تا ۲۲ درصدی بانک ها بابت پرداخت تسهیلات به تولیدکنندگان، جای رقابت با کالاهای مشابه خارجی نمی گذارد زیرا شرکت های رقیب در سایر کشورها دسترسی آسان تر و ارزان تر به تسهیلات بانکی دارند و با تداوم این وضعیت، نشان های تجاری خارجی بازار داخلی را تسخیر می کند.
خوشگرد با تاکید بر اینکه در فرهنگ سازی برای استفاده از کالاهای وطنی عقب مانده و بی برنامه هستیم، ادامه داد:

وضعیت تعرفه های گمرکی و نظام توزیع نیز به گونه ای است که شرایط نابرابری را در بین تولیدات ایرانی و خارجی بوجود آورده است.
وی با یادآوری اینکه برندهای معتبر خارجی و کالاهای قاچاق در حوزه صنایع سلولزی بهداشتی نیمی از بازار را در اختیار دارند و برندهای متفرقه نیز از مسیرهای غیررسمی چون کولبری وارد کشور می شوند، گفت:

روز به روز صحنه رقابت در ایران برای شرکت های داخلی دشوار تر می شود.
خوشگرد با اظهار اینکه در برخی کالاهای سلولزی بهداشتی چون پوشک بچه حتی مازاد تولید در کشور داریم، اظهار داشت:

با اینکه کیفیت پوشک بچه تولید داخل به مراتب بالاتر از مشابه خارجی بوده و با قیمتی رقابتی عرضه می شود، اما کماکان اقبال مردم به مصرف نمونه های خارجی قابل توجه است.
وی با اشاره به بیست و پنجمین نمایشگاه بین المللی مواد شوینده، آرایشی، بهداشتی، سلولزی و ماشین آلات وابسته تهران، خاطرنشان کرد:

در این نمایشگاه تنها پنج شرکت از صنعت سلولزی کشور حضور یافت که حاکی از ورشکستگی بسیاری فعالان این حوزه است.
این مقام صنفی با تاکید بر اینکه باید حمایت ها از تولید واقعی باشد، گفت:

از نظر فعالان این صنعت حمایت واقعی از تولید یعنی اینکه دولت کاری به تولید نداشته و در آن دخالت نکند.
رئیس انجمن صنایع سلولزی بهداشتی ایران یادآور شد:

وقتی قانون هدفمندی یارانه ها تصویب شد، قرار بود ۳۰ درصد یارانه ها به مقوله تولید بازگردد، اما این بخش از قانون اجرا نشد و در نتیجه رشد روز افزون قیمت ها اتفاق افتاد.
وی بیان داشت:

مالیات بر ارزش افزوده که در همه جای جهان از مصرف کننده نهایی و در حلقه آخر زنجیره تولید تا مصرف گرفته می شود، در ایران از تولیدکننده اخذ می شود و تداوم آن سبب شده تا کمر تولیدکننده زیر بار هزینه ها خم شود.
خوشگرد یادآور شد:

در حالی که سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان، متوسط سود تولید را ۱۷ درصد تعیین کرده است، اما ۹ درصد آن صرف پرداخت مالیات بر ارزش افزوده می شود که باید به آن هزینه های بالای تولید، نرخ مالیات سالانه و نرخ بهره بانکی را نیز افزود.

** حمایت از سرمایه گذاران داخلی در اولویت باشد
نیما بصیری نائب رئیس انجمن صنایع سلولزی بهداشتی ایران نیز معتقد است:

حمایت از تولید در همه جای دنیا مولفه هایی دارد که در ایران به آن توجه نمی شود.
این عضو اتاق ایران تاکید کرد:

نرخ های مالیاتی برای تولید، قوانین کار و مالیات بر ارزش افزوده باید اصلاح شود؛ یارانه های تولید باید پرداخت شود و همچون بسیاری کشورهای پیشرو، مشوق هایی برای تولید در نظر گرفته شود تا چرخه تولید در ایران بچرخد.
وی با بیان اینکه حمایت از صنایع اشتغالزا نظیر صنایع نساجی، سلولزی و پلاستیکی می تواند در شرایط کنونی کارگشا باشد، افزود:

استفاده از اطلاعات و تجارب بخش خصوصی می تواند کارساز باشد، زیرا اطلاعات بدنه بخش خصوصی همیشه به روز است.
وی همچنین به انتقاد از مقوله حمایت از سرمایه گذاران خارجی در کشور پرداخت و گفت:

آیا از سرمایه گذار داخلی هیچ حمایتی کرده ایم که اکنون به سراغ خارجی ها می رویم؟ با این کار سرمایه و درآمد سرمایه گذاران داخلی به ارز تبدیل و از کشور خارج می شود.

** توان بالای تولید داخل
«فریدون دهخوارقانی» دبیر انجمن صنایع سلولزی بهداشتی ایران نیز گفت:

بانک ها در پرداخت تسهیلات به تولیدکنندگان «وثیقه محور» هستند در حالی که برای کمک به صنعت و تولید باید به شرکت های خوب و خوش نام و دارای اهلیت لازم تسهیلات بدهند.
وی افزود:

جذب سرمایه گذاری خارجی جزو موفقیت همه شرکت ها لحاظ می شود، اما در این صنف باید حداقل از این انجمن استعلام گرفته شود تا سرمایه گذاری جذب شده در موارد مورد نیاز هزینه شود.
دهخوارقانی با اشاره به کلام رهبری درخصوص حمایت از کالای داخلی، تصریح کرد:

به نوعی روی سخنان معظم له با مسئولان کشور است تا از واحدهای تولیدی داخلی حمایت شود؛ اجرای منویات ایشان به تولید کالاهای با کیفیت ایرانی و رقابت پذیر از نظر قیمتی خواهد انجامید.
وی یادآوری کرد:

وزارت بهداشت در اقدامی قابل تحسین، از ورود بسیاری کالاها که مشابه داخلی دارند، جلوگیری کرده است که تداوم چنین حرکت هایی کارساز خواهد بود.
دبیر انجمن صنایع سلولزی بهداشتی ایران تصریح کرد:

فعالان تولیدی صنایع سلولزی بهداشتی ایران توان تولید چندین برابر نیاز داخل، با کیفیت و قیمت مناسب را دارند، اما باید امیدواری و فرهنگ لازم در مردم برای خرید کالای ایرانی را نیز به وجود آید.

** تولید داخل پاسخگوی نیازهاست
معاون مدیرکل دفتر صنایع شیمیایی و سلولزی وزارت صنعت، معدن و تجارت درباره آخرین وضعیت صنایع سلولزی بهداشتی گفت:

محصولات سلولزی بهداشتی در چند گروه اصلی انواع دستمال کاغذی، کاغذ تیشو (ماده اولیه تولید دستمال کاغذی)، نوار بهداشتی و پوشک های بچه و بزرگسال قابل تقسیم بندی است.
«علی محمد اسفندیاری» اظهار داشت:

ظرفیت های خوبی در کشور در این مواد و محصولات وجود دارد و در بسیاری زمینه ها پاسخگوی نیاز کشور است.
وی بیان کرد:

توان تامین نیازهای داخلی در زمینه دستمال کاغذی و کاغذ تیشو وجود دارد، در زمینه پوشک بچه و نوار بهداشتی تعداد زیادی واحد تولیدی فعالیت دارند و یک واحد تولیدی نیز به تولید پوشک بزرگسالان اشتغال دارد.
معاون مدیرکل دفتر صنایع شیمیایی و سلولزی وزارت صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد:

پارسال ۱۵۷ هزار تن کاغذ تیشو در کشور تولید شد که در همسنجی با سال ۹۵ بیش از ۶ درصد رشد به ثبت رساند.
اسفندیاری ادامه داد:

صادرات این محصول نیز با رشد ۳۰ درصدی به ۱۲ هزار و ۵۰۰ تن در پایان سال ۹۶ رسید که عمده آن به عراق و برخی کشورهای همسایه صادر شد.
وی خاطرنشان کرد:

پارسال تولید پوشک بچه و نوار بهداشتی در کشور از مرز ۱۲۵ هزار تن گذشت، با این حال نزدیک به ۶ هزار تن از این محصولات نیز وارد شد.
این مسئول وزارت صنعت یادآور شد:

هرچند تولیدات سلولزی ایران در بخش پوشک بچه و نوار بهداشتی از نظر کمی و کیفی پاسخگوی نیازهای داخل است، اما برندهایی صاحب نام در این عرصه در جهان فعالیت می کنند و بازار خوبی در ایران نیز برای خودشان دست و پا کرده اند.
وی ادامه داد:

واردات پوشک بچه و نوار بهداشتی به کشور در سال ۹۵ بیش از ۱۰ هزار تن بود که نگرانی هایی را به همراه داشت، اما در پایان سال گذشته با کاهش ۴۰ درصدی مواجه شد؛ هرچند کالای خارجی با تفاوت قیمتی بالاتری نسبت به مشابه داخلی عرضه می شود، اما به دلیل صاحب نام بودنشان جایگاه خود را در بازار یافته اند.
اسفندیاری با اشاره به تولید دستمال کاغذی در سه گروه جعبه ای، حوله ای و توالت، اظهار داشت:

سرانه جهانی مصرف این محصولات چهار کیلوگرم و در ایران حدود ۲ کیلوگرم است که البته تا چند سال پیشتر ۱٫۱ کیلوگرم بود.
وی گفت:

این محصولات بهداشتی که تاثیر قابل توجهی در پیشگیری از بسیاری بیماری ها دارند، تا چند سال گذشته وارد می شدند و حتی وارداتی از ترکیه و عربستان سعودی داشتیم، اما امروز در این زمینه به خودکفایی رسیده ایم.
معاون مدیرکل دفتر صنایع شیمیایی و سلولزی وزارت صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد:

ماشین آلاتی که در تولید کاغذ تیشو در کشور استفاده می شود، از بهترین شرکت های ایتالیایی و سوئدی خریداری شده و مطابق با بالاترین فناوری های روز جهانی است.

** برنامه حمایت از تولیدکنندگان داخلی
وی به تامین خمیر کاغذ به عنوان ماده اولیه تولید کاغذ تیشو، همچنن نوارهای بهداشتی و پوشک بچه با قیمت مناسب برای تولیدکنندگان اشاره کرد و گفت:

تا پیش از سیاست تک نرخی کردن ارز از سوی بانک مرکزی، فعالان این عرصه ارز مبادله ای ۳۷۰۰ تومانی دریافت می کردند امامحصول نهایی خود را با ارز متقاضی می فروختند که حاشیه حمایتی خوبی برای آنها تامین می کرد.
اسفندیاری همچنین به حمایت تعرفه ای از این صنوف اشاره کرد و افزود:

مجموع حقوق گمرکی و سود بازرگانی واردات پوشک بچه ۳۲ درصد، پوشک بزرگسالان ۲۶ درصد، کاغذ تیشو ۲۰ درصد و دستمال کاغذی ۵۵ درصد است که امسال نیز همین نرخ ها اعمال می شود.
وی از تامین منابعی برای سرمایه در گردش مورد نیاز، همچنین نوسازی و بازسازی این واحدهای تولیدی در راستای اجرای سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی خبر داد و گفت:

واحدهای متقاضی با ثبت نام در سایت مربوطه و پس از بررسی کمیته های استانی با حضور دستگاه های متولی و بانک ها، از این تسهیلات بهره مند شدند.
این مقام مسئول وزارت صنعت، وجود هرگونه دستمال کاغذی قاچاق در بازار را رد کرد و بیان داشت:

دستمال کاغذی کالایی حجیم است و ارزش آن نیز در حدی نیست که مورد توجه قاچاقچیان قرار بگیرد.

منبع

Summary
Review Date
Author Rating
51star1star1star1star1star