شب یلدا و توصیه‌هایی برای حفظ سلامت و تندرستی

شب یلدا و توصیه‌هایی برای حفظ سلامت و تندرستی

اخبار سلامت به نقل از “خبرگزاری تسنیم”،  شب یلدا یکی از آیین‌های کهن و باستانی مردم ایران است که در آخرین شب پاییز گردهم‌ می‌آیند و‌ آن شب را جشن می‌گیرند.

بنابه حس مهمان‌دوستی که میان مردم ایران وجود دارد٬ ترجیح‌ می‌دهند در این شب با انواع تنقلات و‌ آنچه در ‌خانه خود دارند از میهمانان خود پذیرایی کنند اما آنچه در این‌ میان حائز اهمیت است نحوه و میزان مصرف انواع تنقلات است که باید مورد توجه قرار گیرد‌.

برای اطلاع از نوع تغذیه سالم‌ در شب یلدا به گفت‌و‌گو با رئیس بهبود تغذیه جامعه معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی همدان می‌نشینیم.

بهترین شام برای شب یلدا چه نوع شامی است؟

آرزو‌ کاوه‌ای در‌گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم در همدان٬ اظهار داشت:

با توجه ‌به اینکه‌ در شب یلدا از انواع تنقلات٬ میوه‌جات و شیرینی جات استفاده ‌می‌شود بنابراین توصیه ما مصرف شامی‌سبک و کم حجم مانند نان و‌ پنیر در این شب است.

چه تنقلاتی برای این شب توصیه‌می‌شود ؟

شب یلدا از قدیمی‌ترین رسم‌های ایرانی است و مردم از سالیان قدیم در این شب دور هم‌ جمع شده و خوراکی‌های مختلف مصرف می‌کنند٬ اما باید در مصرف تنقلات و‌ شیرینی‌جات هم حد تعادل را رعایت کرد چراکه خوردن بیش از حد این مواد غذایی علاوه بر چاقی موجب عوارضی برای بدن می‌شود.

رئیس گروه بهبود تغذیه جامعه معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی افزود:

از تنقلات شور مانند چیپس و پفک استفاده نکنید٬ آجیل بی نمک بخورید و در‌ مصرف شیرینی‌جات و حتی میوه‌های خشک‌ به علت داشتن قند٬ تعادل را رعایت کنید.

آیا در مصرف انواع میوه‌ها هم نیاز به احتیاط است؟

در این شب از انواع میوه‌ها استفاده می‌شود٬ میوه‌ها مفید هستند و‌ همواره مردم ‌را به خوردن آن تشویق می‌کنیم اما با این‌‌حال باید در خوردن آن حد تعادل رعایت شود٬ به‌عنوان‌ مثال انار از‌ میوه‌های بسیار مفید و‌ سرشار از‌پتاسیم است که خاصیت ضد سرطانی دارد اما به ‌دلیل‌ دارا بودن پتاسیم مصرف زیاد آن در بیماران کلیوی توصیه‌ نمی‌شود.

خواص هندوانه چیست؟

هندوانه یکی از ‌محبوب‌ترین میوه‌های شب یلدا در میان مردم است٬ ۸۰ درصد هندوانه را آب تشکیل داده است و برای تنظیم فشار خون مفید بوده و شکم‌پر کن است. هندوانه سرشار از آنتی اکسیدان است اما در خودن آن باید حتما حد تعادل را رعایت کرده و از زیاده‌روی بپرهیزید.

نقش لبو‌ و چغندر در سفره شب یلدا چیست؟

می‌توانیم به جای خرید و ‌مصرف تنقلات کم‌ارزش٬ از سبزیجات پاییزی مانند چغندر و ‌لبو بهره‌مند شویم.

این صیفی‌جات علاوه بر اینکه‌ قیمت مناسبی دارند و‌ همه قدرت خرید آن را دارند٬ خاصیت ضد سرطانی داشته و از پیشرفت سرطان پیشگیری می‌کند همچنین دارای مقادیر بالایی فیبر است که به بهبود عملکرد دستگاه گوارش و‌ درمان یبوست کمک می‌کند.

مصرف لبو‌ برای چه‌کسانی توصیه‌ نمی‌شود؟

لبو ‌از سبزیجات بسیار مفید و‌ پرفیبر است اما بیماران‌کلیوی و‌ بیمارانی که دیالیز می‌شوند باید در خوردن آن بسیار احتیاط کنند.

آیا میوه‌های خشک خاصیت میوه‌های تر را داراست؟

شب یلدا از میوه‌های خشک و‌ انواع برگه‌ استفاده می‌شود٬ میوه‌های خشک چون آب خود را از دست داده اند بنابراین ‌نسبت به میوه تر از مقادیر قند و‌ انرژی بالاتری برخوردارند که باید دیابتی‌ها در‌خوردن آن احتیاط کنند.

با توجه ‌به خواصی که در آجیل وجود دارد آیا می‌توانیم‌ در حد دلخواه از آن استفاده‌کنیم؟

با توجه به تمام خواصی که در آجیل و مغزها وجود دارد به هیچ عنوان به مصرف بیش از حد آن توصیه‌ نمی‌کنیم‌.

باید از آجیل بدون نمک استفاده شود و آن را با شمارش بخوریم و از مصرف آن‌ به‌صورت یک مشت یا بیشتر خودداری شود.

در مصرف خوراکی‌هایی با قند طبیعی‌ مانند کشمش و‌ توت خشک چگونه عمل کنیم؟

معمولا ما ایرانی‌ها به‌ غذا‌های چرب و‌شیرین علاقمندیم ‌اما در این‌ شب باید از مصرف شیرینی‌جاتی مانند سوهان و راحت الحلقوم خودداری کنیم و‌ به جای آن‌ قندهای طبیعی مانند توت خشک و کشمش استفاده کنیم ولی باید بدانیم‌که مصرف بیش از حد قندهای طبیعی نیز به بدن آسیب می‌رساند.

مگر با زیاده‌روی در مصرف تنقلات و‌ مواد غذایی تنها در یک شب چاق می‌شویم؟

بدون شک‌ بله. چرا که مصرف یکباره و ‌روی هم خوری در‌یک‌ شب ٬ کالری‌های بسیار زیادی را وارد می‌کند که بدن قادر به سوزاندن همه آن نبوده و منجر به ذخیره آن به‌صورت چربی و‌در نهایت چاقی و‌افزایش کلسترول می‌شود.

به جای چیپس و پفک از چه تنقلاتی استفاده‌کنیم؟

به‌جای مصرف چیپس و‌ پفک در این‌ شب٬ توصیه‌ می‌کنم از ذرت بو داده استفاده شود. ذرت نه تنها ضرری ندارد بلکه‌ کم کالری است.

خواص تخمه‌ چیست و حد تعادل مصرف انواع تخمه در شب یلدا چگونه است؟

تخمه آفتابگردان دارای مقادیر زیادی از ویتامین ” E” است که به گردش خون کمک می‌کند و‌موجب آرامش مغز می شود و ‌تخمه کدو ‌نیز در برطرف کردن التهاب و‌افسردگی موثر است اما با این حال نباید در خوردن آن افراط کرد.

توصیه‌های خود را برای داشتن تغذیه ای سالم‌ در‌طولانی شب سال بفرمایید؟

وی با بیان‌ اینکه‌ شب یلدا شبی برای در کنار هم‌ بودن است، نباید این شب را تنها به خوردن و‌ آشامیدن اختصاص دهیم‌ بلکه باید به فکر تناسب اندام‌ و‌ سلامتی بدن خود باشیم و از مصرف زیاد مواد غذایی چرب و‌ شیرین خودداری کنیم.

با توجه به شیوع برخی‌بیماری‌ها در فصل سرما٬ باید در شست و‌شوی میوه ها و سبزیجات نهایت دقت را انجام داد.

منبع

Summary
Review Date
Author Rating
51star1star1star1star1star