سمینار «روزه و سلامت» برگزار می‌شود

سمینار «روزه و سلامت» برگزار می‌شود

اخبار سلامت به نقل از “خبرگزاری ایسنا”، سمینار «روزه و سلامت» به همت مرکز توسعه پژوهش‌های بین رشته‎ای علوم سلامت و معارف اسلامی دانشگاه علوم پزشکی تبریز، بیستم اردیبهشت ماه، از ساعت هشت الی ۱۳ در تالار وحدت دانشگاه تبریز برگزار می‎شود.

 حجت‎الاسلام «یوسف خیری»، رئیس این سمینار در نشست خبری با بیان این‌که احکام در دین اسلام بر اساس یک سری مفاسد و مصالح تعیین شده‎اند، گفت:

هر امری که در اسلام از عمل به آن منع شده‎ایم، مصلحتی داشته و روزه نیز طبق تأکیدات اسلام و بر اساس مصلحت واجب شده است.

وی هدف از برگزاری نخستین سمینار روزه و سلامت را بررسی اثرات روزه‎داری بر بهبود بیماری‎هایی مانند مشکلات گوارشی، سلامت کلیه و بیماری‎های عفونی برشمرد و افزود:

مخاطبان این همایش، اعضای هیئت علمی، دانشجویان، همکاران و اساتید مطرح دانشگاه علوم پزشکی تبریز  هستند، این سمینار از سوی مرکز توسعه پژوهش‌های بین‎المللی بین رشته‎ای علوم سلامت و معارف اسلامی برگزار می‎شود و روزه و سلامت معنوی از وظایف این مرکز به شمار می‎آیند.

«حجت‎الاسلام نعمتی»، دبیر اجرایی نخستین سمینار روزه و سلامت نیز در ادامه‎ این نشست اظهار کرد:

مرکز توسعه پژوهش‎های بین رشته‎ای علوم سلامت و معارف اسلامی برای نخستین بار در سال ۹۵ تأسیس شد و در مجموع حدود ۱۰ مرکز در کشور وجود دارد که مرکز ما تنها مرکز در شمال غرب است.

وی ادامه داد:

مخاطبان این سمینار جمعی از دانشجویان و پزشکان عمومی و متخصص دانشگاه علوم پزشکی تبریز هستند تا با بهره‎گیری از این سمینار، پاسخگوی مراجعان و پرسش‌های بیماران و روزه‎داران باشند.

وی از دعوت از ۱۰ پزشک برای ارسال مقاله خبر داد و گفت:

برای دریافت مقالات، فراخوان داده نشده است و سخنرانی، بروشورها و مطالب این سمینار در قالب کتابچه منتشر خواهد شد.

«محمدرضا رشیدی»، دبیر علمی نخستین سمینار روزه و سلامت نیز با بیان این‌که امروزه بحث روزه‌داری سلامتی و پزشکی مطرح است، گفت:

نباید اجازه دهیم برخی افراد مغرضانه و یا از روی ناآگاهی علیه روزه‎داری اقدام کنند، مقالات جدیدی نیز در رابطه با نقش روزه در مبارزه با بیماری‎هایی چون با سرطان و افزایش مقاومت سیستم ایمنی بدن کار شده است.

وی یادآور شد:

  ۱۲  سخنران کلیدی به این سمینار دعوت شده‎اند و در پایان نیز پنل و میزگرد خواهیم داشت، این سمینار برای نخستین بار و در سطح استانی برگزار می‎شود و برنامه‎ریزی‎ها در راستای برگزار آن در سطح شمالغرب و کلان منطقه دو آمایش کشوری است، این سمینار با هدف تبیین علمی احکام و آموزه‎های دینی روزه‎داری برگزار می‎شود.

منبع

Summary
Review Date
Author Rating
51star1star1star1star1star