زایمان سزارین در کهگیلویه و بویراحمد ۱۰ درصد کاهش یافت

زایمان سزارین در کهگیلویه و بویراحمد ۱۰ درصد کاهش یافت

اخبار سلامت به نقل از تسنیم:

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد گفت: سزارین بار اول از ۲۹.۳ درصد به ۱۸.۹ کاهش یافته که این مهم در بهبود سلامت مادر و کودک نقش به سزایی دارد.

 اورنگ ایلامی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در یاسوج اظهار داشت: از ابتدای طرح تحول سلامت ۲۴ میلون بیمار در کشور درمان شده که از این تعداد ۳۳۱ هزار نفر در استان کهگیلویه و بویراحمد بوده است.

وی عنوان کرد: کاهش پرداخت از جیب مردم از ۳۷ درصد به ۶٫۵ درصد و  کاهش ارجاع مردم برای خرید دارو و تجهیزات از ۱۰۰ درصد به ۳ درصد از جمله دستاوردهای طرح تحول سلامت است.


بیشتر بدانید : بهداشت عمومی چیست ؟


 ایلامی تاکید کرد: امید داریم با تجربه نقاط قوت طرح تحول سلامت و با رفع موانع و کاستی‌ها بتوانیم این خدمات را همچنان ادامه بدهیم و روز به روز شاهد کاهش از جیب مردم باشیم.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد از مشارکت ۶۰ درصدی پزشکان این استان در انتخابات نظام پزشکی خبر داد و گفت: میزان مشارکت امسال در انتخابات هیئت مدیره این سازمان بی نظیر است.

اورنگ ایلامی اظهار داشت: میزان مشارکت در حوزه انتخابیه بویراحمد، دنا و بهمئی ۷۸٫۱۳ ، حوزه انتخابیه گچساران و باشت ۴۶٫۶۱ و در حوزه کهگیلویه، لنده و چرام ۳۹٫۴ درصد بوده است.

وی با بیان اینکه یکی از قدیمی‌ترین سازمان‌های مردم نهاد وصنفی کشور سازمان نظام پزشکی بوده است عنوان کرد: امسال میزان مشارکت در انتخابات هیئت مدیره این سازمان در کل کشور از جمله استان کهگیلویه وبویراحمد افزایش یافته که این مهم نشان دهنده حساسیت جامعه پزشکی نسبت به سرنوشت خود است.

ایلامی یکی از مهم‌ترین خواسته‌ اعضای نظام پزشکی را واگذاری تعرفه گذاری بخش خصوصی به این سازمان عنوان کرد و گفت: سازمان نظام پزشکی با دانشگاه در زمینه نظارت بر درمان و موسسات پزشکی همکاری دارند.

وی با تشریح دلایل سفرهای شهرستانی مسئولان علوم پزشکی کهگیلویه وبویراحمد ابراز کرد: هدف از بازدیدهای شهرستانی بررسی مشکلات حوزه بهداشت و درمان از نزدیک و اتخاذ تصمیمات لازم و مقتضی با هدف برطرف کردن مسائل و مشکلات در کمترین زمان ممکن و بهره‌مندی مردم از خدمات مطلوب دراین حوزه است.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد ادامه داد: برخی از مشکلات در سطح استانی و برخی نیز با پیگیری مسئولان و متولیان امر در مرکز کشور با هدف بهبود وضعیت و تامین زیرساخت‌های لازم پیگیری می‌شود.

ایلامی بیان کرد: تقاضاهای مطرح شده در شهرستان‌ها در دو بخش منابع ساختاری و فیزیکی شامل ساخت و بهسازی درمانگاه، پلی کلینیک تخصصی، خانه بهداشت، مرکز جامع سلامت، بیمارستان و برخی تقاضاها نیز تجهیزات پزشکی و نیروی پزشک متخصص بوده است.

وی از کاهش اعزام بیماران کهگیلویه وبویراحمدی به استان‌های دیگرخبر داد و افزود: در سه ماهه اول سال ۹۶ تنها ۱۸۰ مورد ارجاع بیمار به سایر استان‌های کشور داشتیم.

ایلامی با تاکید به بر اینکه وضعیت احداث بیمارستان سی سخت بعد از سال‌ها بلاتکلیفی تعیین تکلیف می‌شود گفت: با پیگیری‌های انجام شده و رایزنی نماینده بویراحمد و دنا در مجلس توانستیم مجوز احداث بیمارستان بخش پاتاوه را اخذ کنیم.

وی بیان کرد: خواسته مردم لنده برای احداث بیمارستان به حق بوده و قول می‌دهم برای اخذ مجوز این بیمارستان از هیچ تلاشی دریغ نکنم هرچند در گذشته این درخواست رد شده است.

منبع

 

Summary
Review Date
Reviewed Item
امتیاز
Author Rating
51star1star1star1star1star