داروهای آنتی بیوتیک جزو پرمصرف‌ترین داروها در بین مردم است

داروهای آنتی بیوتیک جزو پرمصرف‌ترین داروها در بین مردم است

اخبار دارو به نقل از “خبرگزاری ایسنا”، یک متخصص بیماری‌های عفونی گفت:

سرانه مصرف خودسرانه آنتی بیوتیک در کشور بالاست.

دکتر رضا مهرانی ، با اشاره به سرانه مصرف داروهای آنتی بیوتیکی در جامعه گفت:

متاسفانه مصرف بی رویه و خودسرانه داروهای آنتی بیوتیکی در کشور ما بالاست و خیلی از افراد این داروها را خودسرانه و بدون تجویز پزشک مصرف میکنند که عوارض جانبی زیادی ازجمله عوارض کلیوی، کبدی و روده‌ای را به همراه دارد و تبدیل به یک معضل امروز جامعه شده است.


بیشتر بدانید:لیست داروها و کاربرد آنها – بخش سوم


وی با ییان اینکه آنتی بیوتیک ها دسته‌ای از داروهای ضدمیکروبی هستند که وظیفه آنها مبارزه علیه میکروب هاست و نقش بسیار مهمی در حفظ و استمرار سلامت بشر دارد، اضافه کرد:

مصرف نادرست و نابجای این دسته از داروها باعث ایجاد مقاومت آنتی بیوتیکی شده و میکروب ها یک سری مکانیسم هایی را از خود نشان می دهند که به تدریج در مقابل آن ها آنتی بیوتیک نمی توانند موثر واقع شود.

دکتر مهرانی ادامه داد:

داروهای آنتی بیوتیک به دلیل سهل الوصول بودن و ضعف نظارتی در داروخانه های کشور و هم چنین قیمت پایین این دسته از داروها جزو داروهای پر مصرف در بین مردم است.

وی اظهار کرد:

یکی از دلایل مصرف زیاد آنتی بیوتیک ها تجویز زیاد این دارو توسط بعضی از پزشکان بوده و بارها دیده شده که برای بیماران ویروسی نیز آنتی بیوتیک تجویز شده است.

این متخصص عفونی تصریح کرد:

تعدادی از مراجعه کنندگان بخش بیماری های عفونی اصرار بر تجویز آنتی بیوتیک های غیرضروری از پزشک خود دارند و یک فرهنگ غلط که هرچه پزشک داروی بیشتری تجویز کند پزشک خوبی است در بین مردم رایج است و این یک تصور غلطی است و باید اصلاح شود.

دکتر مهرانی خاطرنشان کرد:

پیشگیری مقدم بر درمان است اگر افراد بهداشت فردی و عمومی خود را رعایت کنند و توصیه های پزشکی را جدی بگیرند کمتر دچار بیماری شده و در نتیجه کمتر از داروهای آنتی بیوتیکی استفاده خواهند کرد.

منبع

Summary
Review Date
Author Rating
51star1star1star1star1star