خطر بروز سرطان تیروئید با تجویز بی‌رویه اسکن رادیولوژی

خطر بروز سرطان تیروئید با تجویز بی‌رویه اسکن رادیولوژی

اخبار حوزه سلامت و بهداشت به نقل از سلامت آنلاین:

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، در آستانه سومین سمینار تومورهای سر و گردن گفت: بین مواجهه با اشعه ناشی از انجام تصویربرداری‌های تشخیصی و افزایش بروز سرطان های تیروئید ارتباطی وجود دارد.

به گزارش سلامت آنلاین، دکتر محبوبه کریمی اظهار کرد: مجموعه تومورهای مختلفی در ناحیه سر و گردن بروز می‌یابد که از شایع‌ترین آنهامی‌توان به تومورهای حفره دهان، زبان، حنجره ،تیروئید ،غدد بزاقی ،غدد لنفاوی و… اشاره کرد.

 


بیشتر بدانید: تعرفه تبلیغات در وب سایت اخبار صنایع آرایشی،بهداشتی و دارویی


 

این متخصص گوش و حلق و بینی افزود: برخی تومورهای ناحیه سر و گردن منشا اولیه دارند یعنی از همان ناحیه منشأ می گیرند اما در برخی موارد درگیری این ناحیه ثانویه به انتشار تومور از سایر نواحی است.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ادامه داد: متاسفانه امروزه  در کشور شیوع برخی از انواع تومورها به دلایل مختلف رو به افزایش است. افزایش آمار تعداد مبتلایان به این تومورها لزوما فقط به دلیل  شیوع بیشتر این بیماری نیست، و یکی از دلایل آن ،افزایش قدرت تشخیص این بیماران است .

این متخصص گوش و حلق و بینی یادآور شد: در بروز تومورهای غده تیروئید فاکتورهای خطر شناخته شده ای وجود دارند این فاکتورها شامل سابقه خانوادگی و مواجهه با أشعه یونیزان است. مواجهه با أشعه به چندین روش می تواند اتفاق بیفتد یکی از این دغدغه های مردم دانستن ارتباط بین مواجهه با أشعه ناشی از تصویربرداری های تشخیصی و بروز سرطان های تیروئید است.

کریمی تاکید کرد: امروزه به دلیل افزایش انجام رادیولوژی های تشخیصی علاوه بر اینکه قدرت تشخیص بیماری ها توسط پزشکان بالاتر رفته اما همین مسئله مثل یک تیغه دولبه عمل کرده و خودش به عنوان فاکتور خطر در مظان اتهام برای بروز بدخیمی های تیروئید قرار دارد.

وی ادامه داد: بر اساس مطالعات مختلف، بین مواجهه با اشعه ناشی از انجام تصویر برداری های تشخیصی و افزایش بروز سرطان های تیروئید ارتباطاتی وجود دارد به خصوص در جمعیت کودکان، البته این فاکتور خطر تا حد زیادی قابل پیشگیری است. به عنوان مثال استفاده از محافظ (شیلد)جلوی گردن حین انجام رادیوگرافی های دندان می تواند کمک کننده باشد، یاپرهیز از انجام بدون ضرورت سی تی اسکن هم یک روش پیشگیرانه است.

این متخصص گوش و حلق و بینی، خاطرنشان کرد: همکاران پزشکان و دندانپزشک باید در هنگام درخواست انجام رادیوگرافی، مضرات و منافع این تصویربرداری ها را مد نظر داشته باشند.
وی همچنین درباره علائم بروز این تومورها، گفت: وجود توده در جلوی گردن، تغییر در اندازه گره های تیروئید که از قبل وجود داشته یا ایجاد گره (ندول )جدید ،تغییر صدا، خشونت صدا و بطور ناشایعتر احساس درد و (در موارد پیشرفته) بروز تنگی نفس و اختلال بلع از علائم این بیماری است.

سومین سمینار تومورهای سر و گردن ۱۹ تا ۲۰ مرداد ۹۶ در سالن همایش های بیمارستان میلاد برگزار می‌شود.

منبع

Summary
Review Date
Reviewed Item
امتیاز
Author Rating
51star1star1star1star1star