توزیع ۵۰۰۰ پزشک متخصص و فوق تخصص در ۳۰۲ شهر کمتر توسعه یافته

 

توزیع ۵۰۰۰ پزشک متخصص و فوق تخصص

 

سلامت آنلاین-قائم مقام وزارت بهداشت گفت: منتقدان با چه استدلالی مطرح می کنند که به شهرهای محروم توجه نکرده ایم. فقط ۵۰۰۰ پزشک متخصص و فوق تخصص در ۳۰۲ شهر کمتر توسعه یافته توزیع شده اند. ۶۶۲۰ پزشک متخصص مقیم فعال شدند که هر شب ۸۵۰ نفر از این پزشکان در یکی از ۴۰۰ بیمارستان اصلی کشور در حال ارائه خدمات درمانی به بیماران هستند. در حوزه سلامت و دندان نیز اقدامات قابل توجهی در مناطق محروم انجام شده است.

 

به گزارش سلامت آنلاین، دکتر ایرج حریرچی با ابراز گلایه از برخی انتقادهای غیرعلمی و غیرمنصفانه گفت: اقدامات بسیار متنوعی در زمینه دسترسی مناطق محروم به خدمات طرح تحول سلامت صورت گرفته است. چطور برخی می گویند وزارت بهداشت توجهی به شهرهای محروم نداشته است؟منتقدان بگویند آن ها در گذشته برای مناطق محروم چه اقداماتی انجام داده اند؟

 


بیشتر بدانید:ریپورتاژ


 

وی ادامه داد:تا پنج سال آینده نیز به لحاظ تعداد دانشکده دندانپزشکی و فارغ التحصیلان مازاد خواهیم داشت. زمانی که وزارتخانه را تحویل گرفتیم، هر ایرانی ۳۵ تا ۴۰ ساله، ۱۳ دندان کشیده، پوسیده و یا پر شده داشت و ۲۲ درصد پرداختی از جیب مردم به حوزه دندانپزشکی اختصاص پیدا کرده بود. اکنون افتخار می کنیم که بگوییم هفت میلیون دانش آموز در ۶۰ هزار مدرسه تحت فلوراید تراپی و فیشورسیلانت قرار گرفتند، ۱۱۰۰ یونیت دندانپزشکی سیار برای روستاها فراهم شد و کودکان زیر ۱۴ سال و مادران باردار در روستاها نیز خدمات رایگان دندانپزشکی دریافت کردند.

 

سخنگوی وزارت بهداشت به راه اندازی بیش از ۱۳۰۰ واحد تک نفره زایمان در جهت ترویج زایمان طبیعی اشاره کرد و افزود: هم اکنون یک میلیون و ۴۰ هزار زایمان طبیعی رایگان انجام می شود که کاهش ۱۱/۶ درصدی نرخ سزارین را به همراه داشت. همچنین ۳۰ پایگاه اورژانس هوایی و ۲۴۰۰ دستگاه آمبولانس جدید به ناوگان اورژانس کشور اضافه شده است. این در حالی است که در گذشته تنها ۳۰۰۰ آمبولانس در اختیار داشتیم.

 

حریرچی در پاسخ به پرسش خبرنگاری در خصوص توریسم درمانی عنوان کرد: یکی از موضوعاتی که در آینده می تواند برای کشور اشتغال و درآمد زایی داشته باشد، بحث توریسم درمانی است. برنامه های متعددی در این زمینه داشته و انتظار داریم بخش خصوصی در این زمینه پیشقدم شود. با توجه به میزان مهارت، سطح علمی پزشکان و همچنین پیشرفتگی بیمارستان ها و تجهیزات مربوطه، کشورهای منطقه و مردم اعتماد خوبی به ما دارند. باید توجه داشته باشیم که گسترش توریسم درمانی به بی توجهی به درمان بیماران کشور منجر نشود، چرا که درمان آن ها وظیفه اصلی ماست.

 

قائم مقام وزارت بهداشت در پاسخ به پرسشی در خصوص حساب های ملی سلامت عنوان کرد: متولی حساب های ملی سلامت چه کسی است؟ قبل از طرح تحول و وزارت بهداشت در دولت یازدهم، حساب های سلامت به چه شکلی بوده اند؟ آخرین باری که حساب ملی اعلام شد، در سال ۸۷ بود. وزارت بهداشت از منابع داخلی خود قراردادی با مرکز پژوهش های آمار ایران منعقد کرد تا حساب های ملی سلامت مشخص شود. هم اکنون آمار سال های ۸۸ تا ۹۲ به اتمام رسیده و اعلام نیز شده است، ما هم مشکلات و نقص های گذشته را مرتفع کرده ایم. آمارهای سال ۹۳ هم تکمیل شده و برای سال ۹۴ قرارداد منعقد کرده ایم. آمارهای نهایی شده نیز طبعا باید روی سایت مرکز آمار قرار گیرد. در کل درخواست مان این است که اعلام این حساب چه از طریق دولت یا مجلس اجباری شود و یک نهاد مستقل نیز مسئولیت آن را بپذیرد، اما هم اکنون کسی موظف نیست.

 

حرکت به سمت پوشش همگانی سلامت

وی نقطه کلیدی دستاوردهای طرح تحول سلامت را حرکت به سمت پوشش همگانی سلامت دانست و افزود: از این رو، شاخص های اندازه گیری اقدامات صورت گرفته بر همین اساس خواهد بود. در شاخص های برون داد، درصد و علت مراجعه افراد برای دریافت خدمات بستری و سرپایی، واکسیناسیون، درصد پوشش بیمه پایه، متوسط هزینه های بستری، سطح هزینه های پرداخت شده، مراقبت های اولیه، درصد دسترسی خانواده ها به آب سالم، دیابت بزرگسالان بالای ۱۸ سال، رضایت از زندگی، نوع خدمات بستری، مرگ و میر کودکان زیر یک سال و نوزادان، میزان رضایتمندی مردم از خدمات ارائه شده در بیمارستان های دولتی و غیر دولتی، ارائه خدمات توسط پزشک، متوسط هزینه های صرف شده و مواردی از قبیل مورد بررسی قرار گرفته است.

 

وی به متوسط هزینه پرداختی بستری توسط بیمار در بیمارستان های دولتی در سال ۹۳ اشاره کرد و ادامه داد: در همین سال بیمار بابت بیش از چهار روز بستری مبلغی در حدود ۵۲ هزار و ۶۶۸ تومان و در سال ۹۴ این مبلغ ۵۶ هزار و ۵۱۹ هزار تومان پرداخت کرده است. ضمن این که پس از انقلاب  و در طی ۳۳ سال تنها سه واکسن اضافه کردیم، اما در این دوره واکسن «پنتاوالان» را نیز اضافه کردیم و در طول یک سال توانستیم یک پوشش۹۸ درصدی درصدی برای این واکسن فراهم کنیم. هم اکنون کل پوشش واکسیناسیون ۹۲/۲ درصد است.

 

سخنگوی وزارت بهداشت با بیان این که سرانه« بار مراجعه به پزشک» در سال ۹۳ در حدود ۲/۱۶۲ بوده است، به کاهش آن در سال ۹۴ به رقم ۱.۸۷۸ اشاره کرد و گفت: این یعنی این که به دلیل ارتقا خدمات با کیفیت و بهداشت، میزان مراجعه مردم برای دریافت خدمات درمانی کاهش پیدا کرده است.

 

حریرچی درباره فعالیت ۴۴۰ هزار نفر در بخش بهداشت و درمان دولت کشور عنوان کرد: بار اصلی اجرای طرح تحول سلامت بر دوش آن ها است و  به نمایندگی از مسئولان وزارت بهداشت دست تک تک این عزیزان را می بوسم که هیچ نیازی بهداشت و درمانی را بدون پاسخ نمی گذارند.

 

وی در تشریح اقدامات بهداشتی انجام شده در طرح تحول سلامت بیان کرد: در جریان اجرای این طرح، تعداد نیروهای بهداشت در شهرها و حاشیه از ۲۲ هزار نفر به ۴۲ نفر افزایش پیدا کرد.سه هزار و ۴۰۰ خانه بهداشت در روستاها ساخته شد و ۱۱۳۰ ماما جذب شدند.  اعتبار عمرانی سالانه بخش بهداشت ۳۵ برابر ، اعتبار تعمیر و تجهیز سالانه واحدهای بهداشتی ۳۷ برابر و تعداد واحدهای بهداشتی ۱۷ برابر، اقلام دارویی در روستاها دو و نیم برابر، آزمایشگاه ها پنج و نیم برابر، تعداد داروخانه های فعال در روستاها دو و نیم برابر شد. همچنین مبلغ ۱۲۰۰ میلیارد ریال برای خرید مکمل های دارویی که در گذشته صفر بود، به این امر تخصیص پیدا کرد.

 

 

هر ایرانی شناسنامه داشته باشد، بیمه خواهد شد

حریرچی در ادامه صحبت هایش اضافه کرد: هر ایرانی که شناسنامه داشته باشد، اما بیمه نداشته باشد، تحت پوشش بیمه قرار می گیرد و این موفقیت  چشمگیر تنها در کشورهای توسعه یافته با درآمد بالا محقق شده است.

قائم مقام وزارت بهداشت اظهار داشت: برای ۶۷ میلیون ایرانی پرونده الکترونیک تشکیل شد و در جریان آن ۲۹ میلیون و ۲۷۹ هزار و ۹۴۶ نفر با در اختیار داشتن پرونده الکترونیک، خدمات سلامت دریافت کردند. بعضی از مراجعان دو بار و سه بار خدمات گرفته و در کل مراجعان  ۴۴۳ میلیون نفر بسته خدمتی دریافت کرده اند. نکته دیگری که می خواهم به آن اشاره کنم  در خصوص طرح پزشک خانواده است. ما را متهم می کنند که به این موضوع توجه نمی کنید. پیش از اجرای طرح تحول سلامت میانگین  کل اعتبار  پزشک خانواده روستایی برای ۲۳ میلیون نفر ۳۰۰ میلیارد تومان بود، اما اکنون این رقم به ۲۴۰۰ تومان رسیده است و ۲۴۲۷ پزشک جدید جذب کردیم.

 

وی درباره کاهش مرخصی فرزندانی که به تازگی صاحب فرزند شده اند، گفت: با توجه به سیاست های جمعیتی اعتقاد داریم که نقش حمایتی مردان در مردان نقش بسیار مهمی است. یکی از مصادیق آن می تواند این باشد که پدر در در زمان زایمان کنار مادر حضور داشته باشد، اما به این اصل نیز اعتقاد داریم که طرح چنین مباحثی نباید باعث آسیب شغلی شود. در هر صورت موضع ما این است که نقش حمایتی پدران باید افزایش پیدا کند.

سخنگوی وزارت بهداشت در پاسخ به سوال خبرنگاری در خصوص ودیعه گرفتن پذیرش بیمارستان ها از بیماران اظهار داشت: اگر این مبلغ در حد ارقام متصور باشد، غیر قانونی نیست. توصیه خاصی در این مورد نداریم، اما اگر کسی در خصوص ارقام پرداختی در قالب طرح تحول سلامت مشکل دارد، از طریق مددکاری بیمارستان و خیران می تواند اقدامات ضروری را انجام دهد.

 

قائم مقام وزارت بهداشت در خصوص تعداد سفرهای استانی وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: ۲۵۷ سفر به ۵۸۳ شهر و روستا در ۲۹۷ روز انجام شده است که فکر نمی کنم در هیچ دوره ای وزیر بهداشت حتی نزدیک به این میزان نیز بازدید و سرکشی مستقیم به شهرها و روستاها را در کارنامه کاری خود داشته باشد.

 

حریرچی در پاسخ به سوالی در خصوص مشکل نوبت دهی در برخی بیمارستان ها و مراکز درمانی عنوان کرد: در مورد این قضیه ما شرمنده مردم هستیم. یک علت آن زمینه ای است. یعنی در یک درمانگاه به جای ویزیت ۳۰ بیمار، ۷۰ بیمار ویزیت می شود. راه حل این مشکل نیز گسترش کلینیک های ویژه است. یکسری مشکلات هم مربوط به خود ما است. گاهی اوقات بیمار نوبت گرفته، اما در روز مقرر به درمانگاه مراجعه نمی کند یا پزشک به دلیل مسئولیت های متعددی که دارد، در ساعت مقرر در درمانگاه حضور پیدا نمی کند که برای مرتفع کردن این مشکل نیز باید راهکار پیدا کنیم.

 

وی در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره قاچاق لوازم آرایش در داروخانه ها گفت: با اقداماتی که در دو، سه دهه اخیر انجام شده، میزان قاچاق کاهش پیدا کرده است، اما ادعا هم نمی کنیم که قاچاق کالا در داروخانه ها صفر شده است، ولی نسبت به سایر مکان ها که این نوع وسایل ارائه می شود، کمتر است. ضمن این که هم واحدهای نظارتی و هم داروسازان روی این موضوع توجه ویژه ای دارند.

 

 

Summary
Review Date
Reviewed Item
امتیاز
Author Rating
51star1star1star1star1star