هشدار نسبت به تهدیدهای بهداشتی در مناطق زلزله‌زده کرمانشاه

هشدار نسبت به تهدیدهای بهداشتی در مناطق زلزله‌زده کرمانشاه

اخبار بهداشتی به نقل از “خبرگزاری ایسنا”، یک عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه نسبت به بروز برخی تهدیدات بهداشتی در مناطق زلزله‌زده هشدار داد و گفت:

خوشبختانه تاکنون در مناطق زلزله‌زده هیچ یک از تهدیدهای بهداشتی اتفاق نیفتاده است.

دکتر بابک صیاد اظهار کرد:

در حال حاضر بحران اولیه زلزله که شامل مواجهه با بلای طبیعی، آواربرداری، ارائه خدمات به مصدومان و … است، طی شده. مسلما در حال حاضر  توجه به مواجهات بهداشتی حرف اول را می‌زند و در چنین شرایطی زلزله‌زدگان در مناطق زلزله‌زده در معرض یک سری خطرات بهداشتی قرار دارند.


بیشتر بدانید:بهداشت عمومی چیست ؟


وی با اشاره به برخی تهدیدهای بهداشتی که از بابت شیوع آن در مناطق زلزله‌زده نگرانی وجود دارد،گفت:

این تهدیدها شامل بیماری‌هایی هستند که ممکن است به صورت همه‌گیر و اپیدمیک بروز پیدا کنند.

از جمله این تهدیدات می‌توان به بیماری وبا اشاره کرد. به هر حال منطقه‌ زلزله، محل گذر زوار بوده و بیماری وبا به صورت تک‌گیر در این منطقه وجود داشته است.

بر این اساس در حال حاضر یکی از نگرانی‌های ما شیوع بیماری وبا در مناطق زلزله‌زده است.

همچنین یکی دیگر از مواردی که از اپیدمیک شدن آن نگرانیم بیماری هپاتیت E است که در صورت عدم رعایت ملاحظات بهداشتی و عدم کنترل بالا آمدن سطح آب‌ها به دلیل بارندگی، باید نگران شیوع هپاتیت E نیز باشیم که یکی از تهدیدهایی است که می‌تواند در این منطقه دامن‌گیرمان شود.

صیاد با بیان اینکه عفونت‌های روده‌ای نیز یکی از تهدیدهای بهداشتی در مناطق زلزله‌زده محسوب می‌شوند، ادامه داد:

در حال حاضر در فصل سرما که فصل شیوع آنفلوآنزا است، قرار داریم که می‌تواند سلامت زلزله‌زدگان را تحت تاثیر خود قرار دهد.

در عین حال بیماری‌های پوستی نظیر شپش و بیماری گال نیز می‌تواند بر سلامت زلزله‌زدگان اثر منفی بگذارد و اگر ما به طور مناسبی برای پیشگیری از این تهدیدات برنامه‌ریزی نکنیم، ممکن است دامن‌گیرمان شوند.

وی تاکید کرد:

البته همه این موارد جزو تهدیدهای سلامتی و بهداشتی در این منطقه محسوب می‌شود و خوشبختانه تا به حال هیچ یک از آنها به صورت فراگیر مشاهده نشده است.

در حال حاضر ما باید برای پیشگیری از بروز این تهدیدات برنامه‌ریزی کنیم و شاید مهمترین اقدامی که باید در این زمینه انجام شود، ساماندهی و اسکان زلزله‌زدگان است.

در حال حاضر در مناطق زلزله‌زده می‌بینیم که اکثرا مردم چادرهایشان را روی خرابه‌های خانه‌ها و یا نزدیک به آن‌ها برپا کرده‌اند و این موضوع حالتی نامنظم ایجاد کرده است و دسترسی به چادرها بگونه‌ای است که امکان ارائه خدمات به طور مناسب، امکان جمع‌آوری زباله‌ها و… را با مشکلاتی مواجه می‌کند بنابراین یکی از مهمترین اقداماتی که باید برای پیشگیری از بروز تهدیدات بهداشتی انجام دهیم، بازنگری در زمینه اسکان زلزله‌زدگان است.

صیاد ادامه داد:

قاعدتا مردم زلزله‌زده باید در یک محل صاف اسکان داده شوند که در معرض آبگرفتگی ناشی از باران نباشد و چادرها به صورت منظم برپا شود؛ به طوری‌که بتوان به خوبی به آن‌ها خدمت ارائه داد همچنین چادرهای محل ارائه خدمات، چادر جمع‌آوری زباله و چادر محل نگهداری پتو، البسه و مواد غذایی باید به صورت مشخص و جدا از هم قرار گیرند.

این متخصص عفونی با بیان اینکه مهمترین جزء اسکان لحاظ کردن سرویس‌های بهداشتی دارای فاضلاب بهداشتی است، گفت:

اگر این کار به‌درستی انجام شود از بروز بسیاری از تهدیدات بهداشتی جلوگیری می‌شود بنابراین اگر فاضلاب‌ها بهداشتی باشند و به‌خوبی هدایت شوند بسیاری از این موارد از جمله عفونت‌های روده‌ای، بیماری حصبه و… اتفاق نخواهند افتاد.

صیاد با تاکید بر اینکه خوشبختانه تکنون در مناطق زلزله زده هیچ یک از تهدیدهای بهداشتی اتفاق نیفتاده است، گفت:

البته این موضوع به این معنی نیست که در آینده نیز این مشکلات بروز نخواهد کرد.

دانشگاه‌های علوم پزشکی، رتبه یک ارائه خدمت در زلزله را گرفتند

وی درباره نحوه ارائه خدمات تیم‌های بهداشتی وزارت بهداشت در مناطق زلزله‌زده گفت:

دستگاه‌های مختلفی در جریان زلزله کمک کرده‌ و همه آن‌ها زحمت کشیده‌اند اما دانشگاه‌های علوم پزشکی رتبه یک در ارائه خدمات را دریافت کرده‌اند به ویژه در ۴۸ ساعت ابتدایی در زمینه پذیرش بیماران، ارائه خدمات پزشکی مناسب و … به گواه دستگاه‌های اجرایی، اقدامات بسیار خوبی را انجام دادند.

در حال حاضر وزارت بهداشت اقدامات خوبی را پیگیری می‌کند.

به عنوان مثال یکی از رسالت‌های ما در مناطق زلزله‌زده این است که بحث واکسیناسیون کزاز یا دوگانه را پیگیری کنیم که این کار بدون وقفه در مناطق زلزله‌زده انجام شد.

این متخصص بیماری‌های عفونی افزود:

بهداشت آب در مناطق زلزله‌زده نیز اهمیت بسیاری دارد که خوشبختانه این موضوع توسط تیم‌های بهداشتی دانشگاه‌های علوم پزشکی انجام شد البته باید توجه کرد که این اقدامات،کارهایی تیمی است و باید با کمک همه دستگاه‌های مرتبط انجام شود.

به عنوان مثال در آینده بیماری‌های واگیر می تواند تهدید جدی برای زلزله‌زدگان باشد اما با همکاری همه دستگاه‌های مرتبط می‌توان از شیوع آن‌ها پیشگیری کرد.

صیاد با بیان اینکه خوشبختانه هم دانشگاه‌های علوم پزشکی تیم‌های بهداشتی منسجمی دارند و هم تیم‌های پزشکی زیادی به صورت خودجوش و داوطلبانه در سطح استان و حتی از استان‌های دیگر برای ارائه خدمات به مناطق زلزله زده آمدند، گفت:

بعد از این انتظار داریم که این کمک‌ها هدفمندتر و با نظم بیشتری انجام شود تا این خدمات به تمام هموطنان زلزله‌زده ما قابل ارائه باشد.

درس‌هایی که باید از «بم» و «رودبار» می‌گرفتیم

وی درباره امکان نرسیدن خدمات بهداشتی و درمانی به برخی روستاهای زلزله‌زده گفت:

بعید می‌دانم در حال‌ حاضر منطقه‌ای باشد که پای همکاران ما به آنجا نرسیده باشد.

ما از طریق شبکه بهداشت می‌دانیم که در اقصی نقاط کشور و به طور خاص در استان کرمانشاه چه تعداد روستا وچه تعداد خانه بهداشت وجود دارد.

از طرفی طبق آخرین اطلاعات، هیچ‌یک از بهورزهای ما در جریان زلزله آسیب جانی ندیده‌اند.

در طی این مدت جایگزینی‌های خوبی انجام شده است.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه با بیان اینکه به طور کلی در مدیریت بحران اشکالاتی داریم،اظهارکرد:

آنچه که اکنون در کرمانشاه اتفاق می‌افتد باید لحظه به لحظه ثبت شود تا اگر در آینده این بحران را در منطقه دیگری از کشور دیدیم مشکلات فعلی ایجاد نشود.

چقدر خوب بود که ما از زلزله بم یا رودبار درس‌های بیشتری می‌گرفتیم تا می‌توانستیم آن‌ها را اکنون اجرا کنیم.

ما بیش از اینکه مشکلات تجهیزاتی و امکاناتی داشته باشیم با مشکلات مدیریتی و هماهنگی مواجه هستیم.

بر این اساس هر چه زمان بگذرد و از بحران اولیه فاصله بگیریم، قطعا انسجام بیشتری ایجاد می‌شود و خدمات ما با نظم بهتری ارائه خواهند شد.

صیاد درباره کانکس‌های بهداشتی که قرار بود برای ارائه خدمات بهداشتی به مناطق زلزله زده فرستاده شوند، گفت:

مجموعا خانه‌های بهداشت در مناطق زلزله زده صدمات کمتری دیده‌اند و تعدادی از آن‌ها قابل سکونت هستند البته آن‌هایی که آسیب دیده‌اند با کانکس جایگزین می‌شوند.

تا کنون هشت کانکس در هشت روستایی که خانه بهداشت دچار آسیب دیدگی شده بود، نصب شده و ارائه خدمت می‌کند و به تدریج بر تعداد آن‌ها افزوده می‌شود.

اقدام فوق‌العاده پزشکان

وی درباره نحوه مشارکت جامعه پزشکی در امدادرسانی به زلزله‌زدگان نیز گفت:

مشارکت جامعه پزشکی فوق‌العاده بوده است و شاید بتوان گفت که این مشارکت غیرقابل تصور بوده است، چرا که همه با جان و دل برای ارائه خدمت به مردم حضور یافته‌اند.

خدماتی که از نظر پزشکی در ۴۸ ساعت اول در کرمانشاه به مردم ارائه شد، شاید در دنیا بی نظیر باشد چرا که همه پای کار بودند و این خدمات به خوبی مدیریت شد؛ به طوری‌که ما از همان ساعات ابتدایی اعزام مصدومان به خارج از استان را انجام دادیم تا تخت‌های بیمارستان هر چه زودتر خالی شود و پذیرای مصدومان بعدی باشیم.

صیاد در پایان اظهارکرد:

جامعه پزشکی در ارائه کمک‌های غیرپزشکی هم به خوبی ظاهر شدند؛ به طوری‌که چیزی حدود ۲.۵ میلیارد تومان کمک از سوی جامعه پزشکی و مردم به حساب‌های پزشکان خوشنام واریز شده که از این وجوه برای سازندگی مناطق زلزله زده استفاده خواهد شد.

پزشکان ما به همه روستاهای زلزله زده سرکشی کردند و به مردم خدمت ارائه دادند.

از طرفی کمک‌های مردمی نیز بی نظیر بودند و مردم در کمک به مردم زلزله زده سنگ تمام گذاشتند و مردم مهربان سرپل ذهاب که مرزداران این مملکت هستند، هرگز این محبت‌ها را فراموش نخواهند کرد.

منبع

Summary
Review Date
Author Rating
51star1star1star1star1star