ایران و پاکستان در زمینه های آموزشی و بهداشتی و درمانی همکاری می‌کنند

ایران و پاکستان در زمینه های آموزشی و بهداشتی

اخبار بهداشتی به نقل از “خبرگزاری ایسنا”، با حضور وزیر بهداشت پاکستان به همراه جمعی از مدیران نظام سلامت این کشور زمینه های گسترش همکاری دو جانبه بین ایران و پاکستان در حوزه علوم پزشکی بررسی شد.

دکتر افضل ترار وزیر فدرال خدمات عمومی، نظارت و هماهنگی بهداشت پاکستان در صدر هیاتی صبح روز شنبه ۴ آبان ماه سال جاری در محل پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران با دکتر باقر لاریجانی معاون آموزشی وزارت بهداشت کشورمان دیدار کرد.

در این دیدار که با حضور دکتر افضل ترار وزیر بهداشت پاکستان، دکتر  اسد حفیظ مدیر کل بهداشت وزارت بهداشت پاکستان و همچنین دکتر باقر لاریجانی معاون آموزشی وزارت بهداشت ، دکتر اسدی لاری قائم مقام وزیر بهداشت در امور بین الملل و دکتر امیرحسین تکیان معاون فنی اداره کل امور بین الملل وزارت بهداشت  و جمعی از مدیران ارشد پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار شد، دو طرف در زمینه گسترش همکاری دو جانبه در بخش های آموزشی، بهداشتی و درمانی با هم دیدار و گفتگو کردند.

در آغاز این دیدار، دکتر باقر لاریجانی معاون آموزشی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی با معرفی دستاورد های حوزه آموزش  علوم پزشکی کشور و اشاره به نظام ادغام یافته آموزش و پژوهش با ارائه خدمات در کشور گفت:

خوشبختانه در کشور ایران حداقل یک دانشگاه علوم پزشکی  در هر استان مسئول ارائه خدمات بهداشتی و مسئولیت های آموزشی می باشد.

وی با اشاره به روند افزایشی نمایه شدن مقالات حوزه علوم پزشکی در مجلات معتبر بین المللی، تصریح کرد کشور ایران به لحاظ تعداد مقالات نمایه شده در پایگاهSCOPUS در علوم مختلف رتبه ۱۶ را دارد.

۳۰ درصد نشریات علمی کشور مربوط به علوم پزشکی است

معاون آموزشی وزارت بهدشت افزود:

۱۰ درصد از اعضای هیات علمی کشور در حوزه علوم پزشکی کشور فعالیت می کنند و ۳۰ درصد از نشریات علمی کشور ما مربوط به علوم پزشکی است.

دکتر لاریجانی ادامه داد:

با توجه به گزارش بانک جهانی شاخص توسعه نیروی انسانی در کشور ایران بالاتر از دیگر  کشور های منطقه است و در طول سه دهه اخیر شاهد رشد بیش از چهار برابری تعداد دانشگاه ها بوده ایم که این میزان رشد در دانشجویان تحصیلات تکمیلی حدود سه برابر است .

معاون آموزشی وزارت بهداشت با اشاره به افزایش تعداد اعضای هیات علمی  که مهمترین پایه برای آموزش حوزه سلامت هستند تصریح کرد:

با افزایش چهاربرابری رخ داده در این حوزه هم اکنون کشور از وجود حدود ۲۰۰۰۰ عضو هیات علمی در دانشگاه های علوم پزشکی دولتی و غیر دولتی بهره می‌برد.

دکتر لاریجانی در ادامه به روند افزایشی پذیرش دانشجویان علوم پزشکی اشاره کرد و افزود:

 طی چند دهه اخیر متناسب با نیاز کشور تعداد دانشجویان علوم پزشکی و سعی بر این است تا برنامه ریزی تربیت نیروی انسانی حوزه سلامت متناسب با نیازهای کشور صورت پذیرد.

معاون آموزشی وزارت بهداشت در خصوص  پذیرش دانشجویان بین المللی، تصریح کرد:

هم اکنون بیش از ۲۰۰۰ دانشجوی غیر ایرانی در حوزه  علوم پزشکی در ایران تحصیل می کنند که از ۴۱ ملیت مختلف در ۳۴ دانشگاه علوم پزشکی کشور در حال تحصیل می‌باشند.

وی ادامه داد:

در نتیجه افزایش جذب دانشجویان پزشکی در دهه‌های گذشته تراکم پزشک در ایران افزایش یافته است که فراوانی این میزان در استان های مختلف متفاوت است. از همین رو  وزارت بهداشت به دنبال ایجاد یک مدل مناسب برای غلبه بر این نابرابری در سراسر استان‌ها می‌باشد.

معاون آموزشی وزارت بهداشت تدوین بسته های تحول و نوآوری در آموزش علوم پزشکی را گامی مهم در ترجمان و اجرایی شدن  اسناد بالادستی کشور در حوزه آموزش خواند و گفت:

تمرکز زدایی در نظام آموزش عالی سلامت، بهره مندی از فناوری های نوین در آموزش عالی سلامت، حضور در عرصه های آموزشی منطقه ای و جهانی، نهادینه سازی اخلاق حرفه ای و همچنین  افزایش پاسخگویی و آینده پژوهی از اصلی ترین سیاست های مندرج در این برنامه هستند.

دکتر لاریجانی تدوین سند ملی بیماری های غیرواگیر را یک موفقیت بزرگ برای سیستم بهداشتی ایران خواند که با همکاری  خوب بین بخشی ارگان های مختلف صورت گرفته و در راستای نیل به  اهداف سازمان بهداشت جهانی در کنار برخی اهداف ملی  گام بر میدارد.

وی افزود:

خوشبختانه در سایه این سند داده های مربوط به بیماری های غیرواگیر به تفکیک استان ها تهیه شده است که در نتیجه آن موفق شدیم تا با توجه به شرایط بومی هر استان سیاست گذاری های در زمینه کنترل و پیشگیری بیماری های غیرواگیر انجام دهیم.

دکتر لاریجانی با بیان اینکه ایران تجربه موفقی در تدوین  چارچوب ملی ارائه خدمت در بیماری های مختلف از جمله دیابت دارد  ابراز آمادگی کرد که  پتانسیل های همکاری سازنده ای با کشور  پاکستان در جهت بهره گیری از تجربیات کشور ایران در تدوین این اسناد برای پیشگیری و کنترل بیماری های غیر واگیر ایجاد شود.

وی همچنین به برنامه موفق  پیمایش ملی عوامل خطر بیماری‌های غیرواگیر در کشور جمهوری اسلامی اشاره کرد و گفت:

مرکز تحقیقات بیماری های غیرواگیر پژوهشگاه غدد دانشگاه علوم پزشکی تهران مشارکت چشمگیری در تدوین این برنامه داشته است که  با هدف تعیین شیوع مهم ترین عوامل خطر بیماری های غیرواگیر در ایران بر حسب گروه های سنی در حال تدوین است.

معاون آموزشی وزارت بهداشت برنامه پزشک خانواده و نظام ارجاع  را نمونه ای  موفق در پاسخگویی و مشارکت دانشگاه های علوم پزشکی کشور در رابطه با نیاز های ملی خواند و گفت:

اخیرا برنامه آموزش تخصصی پزشکی خانواده در کشور ایران آغاز شده و درصدد هستیم تا نیازهای کشور در این حوزه را برطرف نماییم.

دکتر لاریجانی همچنین به معرفی پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران و دستاورد های ملی و بین المللی آن به عنوان قطب منتخب علمی کشور در زمینه بیماریهای غدد از جمله دیابت و استئوپروز پرداخت.

به گزارش معاونت آموزشی وزارت بهداشت، وزیر بهداشت پاکستان نیز در این دیدار بر لزوم شکل گیری شبکه ای منطقه ای با مشارکت دو کشور دوست و همسایه ایران و پاکستان تاکید کرد و با اشاره به مشکلات مشابهی که از نظر شیوع بیماری های غیرواگیر در کشور پاکستان وجود دارد ابراز امیدواری کرد که کشور پاکستان بتواند از تجارب موفق ایران در زمینه تدوین سند ملی بیماری های غیر واگیر،  به‌روز رسانی کریکولوم های آموزشی، برنامه موفق پزشک خانواده، پذیرش دانشجو در رشته های مختلف پزشکی در ایران و تاسیس مراکز تحقیقاتی چند رشته ای مشابه پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم بهره مند گردد.

منبع

Summary
Review Date
Author Rating
51star1star1star1star1star