اثر منفی درمان کودکان مبتلا به سرطان بر حافظه کوتاه‌مدت آنها

اثر منفی درمان کودکان مبتلا به سرطان

اخبار سلامت به نقل از سلامت آنلاین:

یک مطالعه جدید نشان داده است حافظه کوتاه‌مدت کودکان مبتلا به سرطانی که تحت شیمی‌درمانی قرار دارند بیشتر در معرض آسیب و لطمه است.

به گزارش سلامت آنلاین به نقل از IANS، محققان دانشگاه لیوون در بلژیک دریافته‌اند کودکانی که تحت درمان سرطان، بویژه به روش شیمی‌درمانی قرار دارند، بیشتر احتمال دارد که حافظه کوتاه‌مدت و انعطاف‌پذیری شناختی آنها دچار مشکل شود و توانایی آنها در این زمینه کاهش یابد.

 


بیشتر بدانید: تعرفه تبلیغات در وب سایت اخبار صنایع آرایشی،بهداشتی و دارویی


 

این مطالعه نشان می‌دهد کارکردهای شناختی که به گونه‌ای آهسته رشد می‌کنند و در دوران بلوغ به پختگی می‌رسند، بویژه در قسمت حافظه کوتاه‌مدت، در برابر شیمی‌درمانی بشدت آسیب‌پذیرند.
محققان در این مطالعه ۳۱ جوانی را مورد بررسی قرار دادند که در دوران کودکی و سن ۶/۵ سالگی خود تحت شیمی‌درمانی قرار گرفته بودند.

به گفته یکی از دست‌اندرکاران مطالعه، پشت سر گذاشتن تست‌ها و آزمون‌هایی که به جابجاشدن بین انجام کاری و یادآوری اطلاعات جدید کوتاه‌مدت نیاز داشت، بوضوح برای بیماران سابقا مبتلا به سرطان مشکل‌تر بود؛ این نشان می‌دهد شروع به درمان سرطان در مرحله‌ای که مغز در حال رشد و نمو است احتمالا نقشی تعیین‌کننده در زمیه یادشده ایفا می‌کند.

منبع

Summary
Review Date
Reviewed Item
امتیاز
Author Rating
51star1star1star1star1star