آمار ۷۰۰ میلیون دلار قاچاق تجهیزات پزشکی به کشور صحت ندارد

آمار ۷۰۰ میلیون دلار قاچاق تجهیزات پزشکی به کشور صحت ندارد

اخبار حوزه پزشکی به نقل از سلامت آنلاین:

مدیر کل دفتر بازرسی، پاسخگویی به شکایات و امور حقوقی سازمان غذا و دارو در واکنش به اظهارات محمد نعیم امینی فرد، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس مبنی بر این که سالانه حدود ۶۰۰ تا ۷۰۰ میلیون دلار تجهیزات پزشکی قاچاق به کشور وارد می شود، گفت: این آمار ارائه شده با واقعیت و آمارهای رسمی منطبق نیست.

دکتر شهریار اسلامی تبار در گفتگو با سلامت آنلاین افزود: در آماری که سازمان غذا و دارو به صورت رسمی در سال گذشته منتشر کرد،  آمار مربوط به قاچاق تجهیزات پزشکی به کشور ، حدود ۳۵۰ میلیون دلار برآورد شد. این آمار  ۳۵۰ میلیون دلار قاچاق تجهیزات پزشکی در سال با آمار ستاد مبارز با قاچاق کالا و ارز  نیز منطبق است.


بیشتر بدانید: تشخیص نوع مو از نظر چرب و خشک بودن و انتخاب شامپو


  وی اظهار داشت: از کل بازار قاچاق،  حدود دو میلیارد دلار آن به  دارو، مکمل و تجهیزات پزشکی اختصاص دارد و البته این ها جدای از قاچاق فرآورده های غذایی محاسبه شده است.

مدیر کل دفتر بازرسی، پاسخگویی به شکایات و امور حقوقی سازمان غذا و دارو با تاکید بر این که مقابله با قاچاق به تعامل همه جانبه قوای سه گانه نیاز دارد، تصریح کرد: اجرای قوانین مربوط به قاچاق کالا تکلیفی بر دوش دستگاه های سه گانه نهاده است که عملیاتی شدن آن جز با توجه همه دستگاه های مسئول میسر نخواهد بود.

وی یادآور شد: سازمان غذا و دارو، تمام تلاش خود را برای کاهش آمار قاچاق به کار می بندد و در این راستا موفق به کاهش آمار قاچاق تجهیزات پزشکی هم شده، اما واقعیت این است که حذف قاچاق تجهیزات پزشکی، نیاز به همکاری گسترده نهادهای مختلف دارد و باید همه دستگاه های مسئول، وظیفه خود را به درستی انجام دهند.

منبع

Summary
Review Date
Reviewed Item
امتیاز
Author Rating
51star1star1star1star1star