آفتاب‌سوختگی؛ پیشگیری و درمان

آفتاب‌سوختگی؛ پیشگیری و درمان

اخبار آرایشی به نقل از “خبرگزاری ایسنا” ، مدیر گروه آموزش و ارتقای سلامت معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه آسیب های ایجاد شده بر اثر آفتاب سوختگی را بسیار خطرناک دانست و گفت:

آفتاب سوختگی شدید به اندازه سوختگی حرارتی وخیم است.

 دکتر سارا شاه آبادی با بیان اینکه نباید آفتاب سوختگی را بی‌اهمیت انگاشت، گفت:

هرساله افرادی بر اثر قرار گرفتن در معرض نور شدید خورشید فوت می‌کنند و میلیون‌ها نفر دچار آفتاب‌سوختگی می‌شوند.

وی آفتاب سوختگی را نوعی التهاب پوستی دانست که در اثر مجاورت طولانی مدت در آفتاب یا سایر منابع پرتو فرابنفش حاصل می‌شود و سرخی بیش از حد پوست، دردناک شدن و گاهی ایجاد تاول را به همراه دارد.

شاه آبادی با اشاره به اینکه آفتاب‌سوختگی برخلاف سوختگی حرارتی فوراً تظاهر نمی‌کند، در تشریح علائم سوختگی گفت:

هنگامی که دردناکی و قرمزی پوست شروع می‌شود، آسیب پوستی از قبل رخ داده‌ و درد در ۶ تا ۴۸ ساعت ابتدایی پس از قرار گرفتن در معرض آفتاب شدید بیشترین شدت را دارد.

مدیر گروه آموزش و ارتقای سلامت معاونت بهداشتی دانشگاه قرارگرفتن در معرض آفتاب در ساعت اوج تابش، روشنی پوست، استفاده از برخی داروها از جمله بعضی از آنتی‌بیوتیک‌ها و قرص‌های ضدبارداری، استفاده از روش‌های برنزه‌کردن و برخی از مواد آرایشی را از جمله عواملی دانست که موجب افزایش آفتاب سوختگی می‌شود.

شاه آبادی استفاده از کرم ضدآفتاب، لباس‌های پوشاننده و عینک‌های آفتابی ضد پرتو فرابنفش را برای پیشگیری از آفتاب سوختگی توصیه کرد و گفت:

استفاده از کرم ضدآفتاب دارای فاکتور محافظتی نور خورشید (SPF) با اعداد بالاتر قدرت محافظت بیشتری دارد.

وی دوش یا حمام آب سرد، قراردادن پارچه مرطوب و سرد روی سوختگی ،استفاده از ویتامین E بهمراه ویتامین C در دوزهای توصیه شده روزانه، مصرف آب و مایعات فراوان برای دفع سموم بدن و مصرف داروهای مسکن مانند ایبوپروفن برای کاهش درد را  در صورت آفتاب سوختگی شدید بسیار مؤثر دانست.

شاه آبادی ضمن تأکید بر اینکه از مالیدن کرم‌های حاوی بنزوکائین، لیدوکائین و وازلین روی پوست خودداری کنید گفت:

در صورت عدم وجود تاول پوستی، از کرم مرطوب‌کننده برای تسکین ناراحتی استفاده کنید و در صورت وجود تاول پانسمان خشک ممکن است از عفونت جلوگیری کند.

وی تأکید کرد:

در صورتی که  فرد به همراه آفتاب سوختگی دچار تب، تاول‌های پر از مایع، سرگیجه یا اشکالات بینایی باشد باید فوراً به پزشک مراجعه کند.

منبع

Summary
Review Date
Author Rating
51star1star1star1star1star